Hlavní obsah

Divadla a festivaly chtějí jako restauratéři zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

14. 5. 2021 22:32

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření.

Článek

V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

Vláda dnes po dohodě s profesními svazy rozhodla, že provozovatelé restauračních zahrádek nebudou muset po pondělním otevření kontrolovat, zda mají jejich hosté negativní test na covid, jsou po očkování nebo už nemoc prodělali, což jsou podmínky pro návštěvy zahrádek. Odpovědnost bude na zákaznících, aby se příslušným dokladem prokázali případné kontrole hygieniků či policistů.

„Zaujalo nás, že se vláda rozhodla pro oblast gastronomie zvolit přístup, který přenáší zodpovědnost za dodržování vládních nařízení ze zřizovatele, provozovatele na návštěvníka, občana. Tento model považujeme za pochopitelný a vzhledem k platné legislativě i lépe aplikovatelný než ten, který by měl v tuto chvíli platit pro návštěvníky kulturních událostí,“ uvedli představitelé několika organizací.

Připomněli, že stejně jako hostinští ani oni nemají zákonné právo vyžadovat po návštěvnících předložení osobních dokladů a nemají právo kontrolovat jejich údaje. „Skutečnost, že jste pro oblast gastronomie zvolili jiný přístup než dosud pro oblast kultury, může být pro občana zavádějící, a proto vás žádáme o sjednocení obou postupů,“ uvedli.

„Nemůžeme po našem divákovi aktivně vyžadovat předložení potvrzení (…), když to po něm není vyžadováno v obchodech ani v restauracích. Svou povinnost upozornit návštěvníky, že mají mít takové potvrzení s sebou a mají se jím prokázat zodpovědné osobě, chápeme a budeme ji aktivně uplatňovat,“ uvedli představitelé Českého střediska Mezinárodního divadelního institutu (ITI), České obce hudební, Svazu autorů a interpretů, organizace FESTAS a České asociace festivalů.

Od pondělí 17. května povolila vláda pořádat venkovní kulturní akce s maximální účastí 700 lidí za předložení zmíněného potvrzení a dalších protiepidemických opatření. Povolení akcí uvnitř zřejmě projedná vláda 17. května, ministr kultury Lubomír Zaorálek avizoval, že v případě příznivého vývoje pandemie by se akce v uzavřeném prostoru mohly konat od 24. května pro maximálně 500 návštěvníků.

Reklama

Doporučované