Hlavní obsah

Do Česka přijde v noci extrémně silný vítr. V Javorníku bylo dnes 23,5 stupně

Foto: ČTK

Ilustrační fotografie následků silného větru.

Reklama

13. 10. 2018 17:07

Předpokládaná rychlost větru se bude pohybovat od 90 do 110 kilometrů v hodině. Podle hasičů bude nejhorší situace mezi sobotním večerem a nedělním polednem.

Článek

Silný a velmi silný vítr má zasáhnout Českou republiku od sobotního večera až do pondělního poledne. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů bude v noci na neděli zesilovat jihovýchodní vítr, který bude v neděli a ještě v pondělí dopoledne dosahovat na severu území a na Českomoravské vrchovině místy v nárazech rychlosti až 90 kilometrů v hodině, ve vrcholových polohách Krkonoš a Jeseníků až kolem 110 kilometrů v hodině.

Od sobotních 22:00 do pondělního poledne platí varování před velmi silným větrem v trutnovském okrese Královéhradeckého kraje a třech okresech Libereckého kraje – na Jablonecku, Liberecku a na Semilsku. Varování před silným větrem je na stejné období vydáno pro Českolipsko a Děčínsko.

Varování před silným větrem od nedělní půlnoci do pondělních 6:00 platí pro Benešovsko a Kutnohorsko, foukat má také na Svitavsku a Chrudimsku v Pardubickém kraji a na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a Žďársku na Vysočině. Na Bruntálsku, Jesenicku a Šumpersku platí varování před silným větrem od nedělních 12:00 následujících 24 hodin.

Jak se vyvarovat zranění?

Meteorologové doporučují před příchodem větru zajistit okna a dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty jako květináče, zahradní nábytek nebo plechy a zabezpečit skleníky.

Lidé by se neměli zdržovat v okolí starších budov, kde hrozí, že vítr strhne střešní krytinu. Neměli by se schovávat pod větší stromy ani chodit do lesa. Pokud je to možné, měli by přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. ČHMÚ také varuje řidiče, že větrné poryvy mohou znemožnit ovládání auta, měli by proto jet nanejvýš opatrně a pomalu. Na horách by měli lidé omezit vycházení a nevydávat se na horské hřebeny.

Teplé počasí

V Olomouckém kraji dnes padl teplotní rekord v Prostějově. Meteorologové tam naměřili 22,1 stupně, což bylo o 0,7 stupně více než dosavadní nejvyšší teplota naměřená v roce 1991. Podstatně tepleji však bylo lidem v Javorníku na Jesenicku, kde teploměr ukázal 23,9 stupně. Přepisovat tabulky zde však odborníci nemuseli, před 18 lety zde bylo naměřeno o 2,1 stupně více. ČTK to dnes řekl Eduard Jarcovják z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované