Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Průběžné výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Do Česka přiletěl na cvičení typ letounu, který zaútočil v Afghánistánu

Foto: Profimedia.cz

Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper, který byl se svolením amerického letectva vyfotografován loni nad nevadským testovacím a výcvikovým střediskem..

Reklama

29. 8. 2021 14:27

Stroj, který přiletěl bez výzbroje, se zúčastní cvičení Ample Strike, jež začíná v pondělí.

Článek

V Ostravě přistál bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Zúčastní se cvičení Ample Strike, které začíná v pondělí.

Jde o stejný typ stroje, který v sobotu zaútočil na džihádisty v Afghánistánu v odvetném útoku za čtvrteční sebevražedný atentát u bran kábulského letiště. Stroj, který přistál v Česku, je neozbrojený.

Ve čtvrtek se u jedné z bran letiště v Kábulu odpálil sebevražedný atentátník, při explozi přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Pentagon v sobotu oznámil, že americký bezpilotní letoun zabil dva osnovatele tohoto útoku z hnutí Islámský stát.

„Americké vzdušné síly vnímají účast na Ample Strike jako podporu spojencům v rámci NATO. Tyto stroje poskytují zpravodajské, sledovací a průzkumné informace jak USA, tak i svým regionálním partnerům,“ uvedlo Ministerstvo obrany, které o příletu stroje informovalo.

Při cvičení bude letoun poskytovat mimo jiné simulovanou leteckou podporu předsunutým leteckým návodčím.

„Cvičení je zaměřeno na sladění procedur předsunutých návodčí s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám tzv. Host Nation Support. Piloti si procvičí také doplňování paliva za letu a úkoly přímé letecké podpory,“ uvedl ředitel cvičení Aleš Cápal.

Cvičení se uskuteční od pondělí do 19. září. Zapojí se do něj na 700 vojáků z osmi zemí včetně ČR. Kromě amerického MQ-9 Reaper, který může sloužit k bojové i průzkumné činnosti, se zapojí i české bojové vrtulníky Mi-24/35, nadzvukové letouny JAS-39 Gripen nebo německý Learjet, uvedlo ministerstvo. Vojáci budou využívat vojenský výcvikový prostor Boletice, Bechyně, 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základnu taktického letectva Čáslav, 26. pluk velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav a Správu letiště Pardubice.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované