Hlavní obsah

Do dolu na břidlici investoval i vlivný muž zdravotnických obchodů

Foto: ČTK/Vondrouš Roman, ČTK

Exposlanec Marek Šnajdr.

Reklama

26. 9. 15:32

Seznam Zprávy popisují okolnosti prodeje hlubinného dolu na Opavsku, ve kterém se angažoval také někdejší ministerský náměstek Marek Šnajdr, který je vyšetřován kvůli zdravotnickým zakázkám.

Článek

Seznam Zprávy popsaly roli Vratislava Mynáře v prodeji hlubinného dolu na břidlici nedaleko Opavy, který zprostředkovával účast čínské společnosti CITIC pro svého známého Radima Masného.

V projektu byli zainteresováni další Mynářovi známí, například olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, v té době obviněný a dnes obžalovaný v kauze Vidkun.

Nyní Seznam Zprávy zjistily, že v projektu se skrytě angažovalo další známé jméno - bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, který byl vlivnou postavou zejména zdravotnických zakázek a kvůli jedné z nich - týkající se Nemocnice Na Bulovce - čelí policejnímu stíhání. Marek Šnajdr držel v Dole Radim podíl přes svého bratra Michala.

Marek Šnajdr

Šnajdr má dodnes pověst vlivné postavy českého zdravotnictví s vazbami na pojišťovnu VZP. Exposlanec za ODS působil jako náměstek ministra zdravotnictví a také jako člen správní rady VZP. Trestně stíhán byl Marek Šnajdr v roce 2013 v případu takzvaných poslaneckých trafik.

Vyšetřován byl dokonce ve vazbě, ale pak se případ nakonec k soudu ani nedostal, a exposlance musel stát odškodnit. Později se z politiky stáhl a soustředil se již jen na poradenskou činnost.

„Břidlice je na Budišovsku tradiční produkt a nápad investovat do projektu se mi moc líbil, vše na začátku vypadalo slibně a projekt se mi tehdy líbil. Produkty se měly následně normálně prodávat do Hornbachu nebo Bauhausu a dalších prodejen,“ vysvětlil Marek Šnajdr své angažmá.

Projekt za pár „kaček”

Jak uvedl, spojení s dolem začalo v listopadu roku 2013, krátce poté, co vypukla aféra kolem případu takzvaných poslaneckých trafik, kvůli nimž byl Šnajdr také mezi obviněnými, ale nakonec bylo stíhání zastaveno.

Na nápad investovat do projektu s břidlicí ho podle jeho slov přivedl ostravský advokát Petr Svatoš, který faktického majitele dolu Radima Masného v tu dobu zastupoval.

„Pan Svatoš mi tehdy říkal, že je tady nějaká podnikatelská skupina, která získala za pár kaček Důl Radim. V projektu byl tehdy obrovský potenciál na výrobu břidlice, ale ta podnikatelská skupina kolem Masného neměla peníze na technologické vybavení, technologie, aby se ta břidlice byla schopna vůbec těžit,“ uvedl Marek Šnajdr.

„Proto jsem se rozhodl, že v roce 2013 koupím dvacet procent akcií, ale vše bylo oficiálně napsáno na mého bratra Michala, protože jsem nechtěl projekt v tu dobu poškodit, všude by se o tom psalo.“

V průběhu dvou let se ale na projekt nabalovaly dle jeho slov jenom dluhy a problémy a projekt se tak zasekl.

„Masný proto přišel s tím, že potřebuje další peníze na technologie na štípání břidlice, proto bylo osloveno několik bank, já jsem šel žádat o úvěr u Fio banky,“ doplňuje. Úvěr měl být určen na financování technologií a provozního vybavení. Z úvěru ale nakonec sešlo, kvůli finančním problémům, které se na projekt nabalovaly.

„Psal se rok 2016, projekt se zastavil a já jsem chtěl svůj podíl prodat. Masný ale přišel s tím, že má domluvené investory, kterými myslel CEFC a poté státní firmu CITIC,“ vysvětluje exposlanec Šnajdr.

Zmíněné čínské investory pak dojednal pro Masného už zmíněný Vratislav Mynář (obchod však nakonec nevyšel).

Šnajdr pak tvrdí, že o angažmá Mynáře neměl tušení. „Nevěděl jsem ani tušení, že se v projektu nějak kancléř Mynář angažuje,“ doplňuje Šnajdr. Čínského investora kvůli prodeji dolu Mynář oslovil nejdřív na přelomu let 2016 a 2017, znovu pak v roce 2019, schůzka se konala i v Mynářově kanceláři na Pražském hradě.

Šnajdr však prý o tomto neměl tušení, protože se z projektu v tu dobu stahoval. Seznam Zprávy ale mají k dispozici dohodu o transakci mezi CEFC a společnostmi, které Důl Radim chtěly prodat. A na straně prodávajícího je pak v roce 2017 podepsaný i bratr Marka Šnajdra.

„I tak jsem ale na žádná jednání na Hrad nechodil, plnou moc měl za nás pan Svatoš. Ten zastupoval i další strany jednání. Nakonec z toho obchodu sešlo a já jsem svůj podíl prodal za stejnou částku, jako jsem ho koupil,“ uzavřel své angažmá v projektu hlubinného dolu Marek Šnajdr.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené