Hlavní obsah

Do Jeseníků v červenci zamířil rekordní počet turistů

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

21. 8. 2020 15:36

Rekordní počet lidí zavítal v červenci do turisticky atraktivních lokalit Jeseníků, jako je údolí Bílé Opavy, Rejvíz nebo Praděd. Nejcennější partie Jeseníků v červenci navštívilo celkem 180 tisíc lidí.

Článek

Vysokou návštěvnost za červenec hlásí řada dalších turistických oblastí, jelikož Češi letos kvůli koronaviru omezili cestování do zahraničí a letní dovolenou tráví v tuzemsku.

Zatímco květnová a červnová čísla návštěvnosti Jeseníků jsou podle Šaje patrně kvůli méně příznivému počasí a uzavřeným polským hranicím nižší než v předchozích letech, červencový nápor byl enormní. Například na Praděd první červencovou sobotu zavítalo 3287 lidí, což je nejvíce osob v jednom dni za jedenáctiletou historii sčítání turistů. Celkově návštěvnost oproti loňskému, rovněž rekordnímu, červenci stoupla o 37 procent, ve srovnání například s rokem 2016 je nárůst 70procentní.

Největší nárůst zaznamenal vrchol Králického Sněžníku, kde bylo v červenci na stezce u pramenu Moravy zaznamenáno 15 384 průchodů, což je ve srovnání s loňským rokem nárůst o 78 procent. Na Keprník v červenci zamířilo celkem 13 529 osob, meziročně téměř o 50 procent více.

Oblíbenou túru údolím Bílé Opavy za červenec absolvovalo po obou trasách více než 53 tisíc lidí, což je o 38 procent více než loni. „Nestačí parkoviště, auta stojí podél cesty nad Karlovou Studánkou i v zákazech vjezdu na lesních cestách. Zájemcům o klidný zážitek doporučujeme spíše dřívější ranní hodiny nebo čas po páté odpolední, kdy se množství lidí na stezkách rychle snižuje,“ podotkl Šaj.

Davy lidí představují v Jeseníkách velký nápor na návštěvnickou infrastrukturu, jako jsou stezky, povalové chodníky, žebříky či panely. Správa CHKO ji průběžně opravuje. „Už na jaře bylo jasné, že tuzemskou přírodu letos čeká rekordní návštěvnost. Právě proto jsme připravili tipy na výlety na méně navštěvovaná místa a akce s průvodci, na kterých se lidé mohou dozvědět celou řadu zajímavostí,“ uvedl Šaj. Více než tři desítky tipů na výlety lidé najdou na webu www.snamidoprirody.cz

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované