Hlavní obsah

Dodavatel zastavil v Jizerských horách teplo stovkám lidí, včetně seniorů

Foto: Seznam Zprávy

„Jsme v nouzovém stavu, který je založen na respirační nemoci covid-19, a tady hrozí, že několik dní, nedej bože několik týdnů by byli lidé odstaveni od tepla,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Reklama

7. 10. 2020 12:12

Dodavatel tepla ve Velkých Hamrech na Jablonecku kvůli dlouholetým sporům s obcí zastavil dodávky tepla pro stovky lidí. Postiženy jsou školy, ale také bytové domy a zejména domy s pečovatelskou službou, v nichž žijí senioři.

Článek

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) se rozhodl využít možností, které mu dává nouzový stav, a dodavateli obnovení dodávek nařídit.

„Jsme v nouzovém stavu, který je založen na respirační nemoci covid-19, a tady hrozí, že několik dní, nedej bože několik týdnů by byli lidé odstaveni od tepla. Tak by samozřejmě ve Velkých Hamrech mohl hrozit vznik nějakého velkého ohniska covidu-19, ale i dalších respiračních nemocí. Po konzultacích v rámci nouzového stavu jsme připraveni vyhlásit nařízení hejtmana o obnovení dodávky služeb, jsou na to konkrétní paragrafy,“ řekl hejtman.

Půta předpokládá, že firma, která dodávky tepla ve Velkých Hamrech zajišťuje, nařízení uposlechne. V opačném případě jí hrozí vysoké sankce a případně i trestní stíhání. „Já bych samozřejmě hledal i další možnosti, jako je například převzetí té provozovny tak, aby služby zajišťovala jiná oprávněná osoba,“ doplnil hejtman.

Obec se zároveň obrátila na Energetický regulační úřad, na místě řešil situaci i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Podle hejtmana není možné, aby si dodavatel na začátku topné sezony bral lidi jako rukojmí ve sporu s obcí. „Důležité je obnovit dodávky tepla, pak ať se obě strany soudí, jak je jim libo,“ dodal Půta.

„Velké Hamry u Tanvaldu jsou částečně bez tepla. Napjaté vztahy mezi komerčním provozovatelem teplárny a obcí dnes vyústily v ukončení dodávek pro stovky obyvatel a místní školu. Vyrazili jsme proto ještě večer na místo, pokoušíme se najít řešení a dodávky obnovit,“ uvedl Havlíček na Twitteru.

Podle starosty Velkých Hamrů Jaroslava Najmana (NEZ) firma Golem Velké Hamry nechala zastavit teplo a teplou vodu do veškerých objektů města, školy a školky. „A to i přesto, že město řádně platí spotřebované teplo a teplou užitkovou vodu,“ řekl Najman. Klíčovým problémem je, že obec nemá od 1. ledna loňského roku s firmou uzavřenou smlouvu, nepodařilo se tu původní prodloužit ani dohodnout podmínky nové. Radnice vysoutěžila od 1. října letošního roku nového dodavatele, plánovaná plynofikace a vybudování nových plynových kotelen je však ve skluzu, protože podle starosty firma Golem využila všech svých možností, aby projekt zkomplikovala.

Předseda představenstva společnosti Golem Velké Hamry Petr Štrojsa uvedl, že firma, s níž má obec uzavřenou smlouvu, nemá platnou licenci na dodávky tepla. Firma Golem se podle něj dlouho snažila s obcí dohodnout na nové smlouvě, ale marně. Za současné situace proto podle něj není možné dodávky dál zajišťovat. Situace se podle vedení firmy stala neúnosnou. Podnik je dál připraven teplo a teplou vodu vyrábět a dodávat, ale jen odběratelům s platnou smlouvou, mezi něž patří SBD Špičák nebo krajský Domov důchodců Velké Hamry.

Reklama

Doporučované