Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Billboardový boss Anton Fischer (dříve Anton Cvešper), kterého chorvatská policie podezírá z vraždy, zůstane i po měsíci od zadržení ve vyšetřovací vazbě.
Jak informoval veřejnoprávní server iRozhlas, soud v Zadaru mu vazbu ve čtvrtek prodloužil o další měsíc.
„Vazba bude prodloužena o jeden měsíc z důvodu možného opakování trestné činnosti,“ řekl reportérům Českého rozhlasu státní zástupce Denis Sokol s tím, že on navrhoval měsíce dva. „Je nezpochybnitelné, že Fischer je poslední muž, který viděl nyní pohřešovaného Burkova,“ sdělil deníku 24sata Sokol.
Státní zastupitelství už po Fischerově zadržení vyjádřilo obavu, že by jako cizinec mohl uprchnout a současně že by mohl ovlivňovat svědky. I tyto důvody soud nadále připouští. Podle Fischerova spolupracovníka Tomáše Plánského se čeká také na výsledky analýzy DNA z Fischerova potápěčského obleku. Deník také píše o tom, že kvůli obvinění z vraždy s přitěžujícími okolnostmi ze sobeckého prospěchu mu může hrozit minimálně 10 let vězení.
Antona Fischera chorvatské úřady podezírají, že zavraždil českého podnikatele Alexe Burkova, jehož hostil ve svém domě na ostrově Vir. Vyrazil s ním 22. června na své lodi na moře u ostrova Molat, odkud se však Burkov nevrátil a od té doby je nezvěstný.
Ačkoli se dosud nenašlo ani jeho tělo, vyšetřovatelé uvedli, že shromáždili dostatek nepřímých důkazů, aby Antona Fischera zadrželi a vznesli proti němu podezření z úmyslné vraždy „s přitěžujícími okolnostmi pro osobní prospěch“.
Vyšetřování Fischera:
Anton Fischer vinu odmítá. Hájí se tím, že s Burkovem plánovali potápění k vrakům lodí a že sám začal svého obchodního partnera hledat. „Najděte Alexovo tělo a máte případ, do té doby nechápu, proč tu vůbec jsem,“ hájil se podle chorvatského deníku 24sata před soudkyní. „Nemám k vraždě žádný motiv. Koneckonců, proč bych ho zabíjel, když tvrdí, že mi dlužil peníze,“ dodal. Vyšetřovatelé žádají o pomoc USA s odemčením mobilního telefonu Antona Fischera, což on sám odmítá udělat.
U soudu dále vypověděl, že i den poté se vydal na své lodi pátrat po Burkovovi na moře, ale tvrdí, že mu začal unikat benzin. Okolo podle Fischera právě plul neznámý muž, který se nabídl, že loď opraví. Fischer tvrdí, že mu své plavidlo svěřil a vzal si jeho telefon. Až později zjistil, že číslo není dostupné a nejspíš ani skutečné.
Státní zástupkyně však takový popis událostí označila za urážku inteligence policie i soudu.

Antona Fischera zatkla před měsícem chorvatská policie. Snímek je ilustrační.
Také příbuzní nezvěstného Burkova na sociálních sítích uvedli, že věci se odehrály jinak: Anton Fischer podle nich vyrazil 23. června na moře, aby potopil loď a zbavil se tak důkazů. Chorvatský deník 24sata píše také o tom, že rodina nabízí odměnu za informace o tom, co se Burkovi stalo.
Server 24sata pak cituje zkušeného kapitána, který tvrdí, že stačí najít hloubku 30 metrů a pak vrak pouhým okem nevidíte. Problém není v tom potopit loď, problém je v tom skrýt to, co po tomto činu plave na hladině. K potopení lodi je vlastně potřeba spousta přípravy, píše server.
Nevyřízené dluhy
V případu se objevily také detaily o vztazích Fischera s Burkovem. Oba muži společně podnikali a plánovali stavět luxusní apartmány u Slapské přehrady.
Podrobně jsme popsali zde:
Server iRozhlas pak minulý týden informoval o tom, že v polovině července poslal Fischerův spolupracovník Tomáš Plánský na Burkova a jeho firmu Brother Invest předžalobní výzvu.
Důvodem má být částka 70 milionů korun, kterou podle Plánského Burkov Fischerovi v souvislosti se zmíněným projektem dluží. Za půjčené peníze měl Alex Burkov nakoupit u přehrady pozemky.
Bratr nezvěstného Ruslan Burkov však půjčku od Fischera odmítá. Vylučuje i variantu, že by si sourozenec Alex půjčil peníze bez jeho vědomí, protože finance má ve společné firmě na starosti on.
„Peníze na tyto pozemky pocházejí z jiné společné firmy a částečně z bankovního úvěru,“ upozornil. Na žádosti redakce o poskytnutí účetních podkladů ale nereagoval.
Případ Fischer:
Fischer kromě podezření chorvatských úřadů čelí trestnímu stíhání i v Česku. A to kvůli potyčkám s protibillboardovými aktivisty. Na Slovensku se ještě jako Anton Cvešper zapojil do únosů a vražd. Jeho minulost dříve podrobně popsaly Seznam Zprávy.
Cvešper a Fischer v datech
2004
- Anton Cvešper, jenž se v Bratislavě oficiálně živí coby instruktor potápění (firma Profi Diver), se v organizované skupině podílí na dvojnásobné vraždě pod Přístavním mostem a únosu čínského podnikatele.
2005
- Anton Cvešper se podílí na další vraždě v Bratislavě a neúspěšném únosu v Košicích, po zadržení čelí trestnímu stíhání, ovšem získá status chráněného svědka.
- Do Česka se s rodinou ze Slovenska stěhuje Anton Fischer (jeho oficiálně zapsané datum narození se od Cvešperova liší přesně o dva měsíce), údajně bývalý státní zaměstnanec.
- Rodinní příslušníci Antona Cvešpera z Bratislavy v Břeclavi zakládají firmu Trio Centrum.