Článek
Podílel se na otevření bitcoinové peněženky a převodech kryptoměny za miliardu. Znalec v oboru kybernetiky a výpočetní techniky Jiří Berger se poprvé vyjádřil k případu, který přispěl k pádu ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).
V rozhovoru pro Radiožurnál popsal okolnosti, za nichž na začátku března pomohl obnovit přístup k bitcoinové peněžence, kterou Jiřikovskému policie vrátila na začátku roku.
Programátor Jiřikovský v roce 2013 ukradl z vlastního darknetového tržiště 841 bitcoinů. V roce 2017 byl odsouzen za zpronevěru, obchod s drogami a nelegální držení zbraní. Je také spojován s tržištěm Nucleus, ze kterého, jak se po převodech ukázalo, pochází část darovaných bitcoinů.
Berger tvrdí, že z jeho strany šlo o technickou operaci, a proto se o kontext příliš nezajímal. „Musel jsem navrhnout a vymyslet technologický postup, který zajistí, že nedojde k vymazání dat z počítače, a následně, pokud tam bude nalezená jakákoliv zmínka o kryptoměnách, že budu schopen to přenést na jiný počítač a na jiném počítači otevřít peněženku, zjistit zůstatek a na základě toho spočítat 30 procent a podílet se na převodu do státní peněženky,“ uvedl. Jiřikovský totiž nabídl státu třetinu z celkové sumy objevených bitcoinů.
Berger 6. března zjistil, že peněženka obsahuje 1561 bitcoinů, což dnes odpovídá více než 3,5 miliardy korun. „V okamžiku, kdy se tam objevilo to množství, tak jsem byl lehce zaskočen, ale v tu chvíli už transakce běžela, takže to nemůžete zastavit,“ vysvětlil.
Ten samý den ale z peněženky odešly ještě „nějaké bitcoiny“. To Berger potvrzuje, říká, že si toho všiml ve středu 7. března, když zadával první transakce, ale v tu chvíli nevěděl, kam odešly, kolik jich bylo ani jakým způsobem se je Jiřikovskému podařilo je provést.
Že některé z bitcoinových adres byly napojeny na účty jiného darknetového tržiště Nucleus, které od Jiřikovského zatčení v roce 2016 spaly a na nichž leží 3855,15 bitcoinu, Berger v době transakce také nepoznal. „Dělal jsem ze všeho screenshoty, jsou veřejně dostupné. Na žádném tom screenshotu není žádné červené světýlko, jak všichni říkají, že se okamžitě mělo rozsvítit. Nerozsvítilo se,“ přiznal.
Bergerovu práci přitom zaplatil advokát Jiřikovského Kárim Titz. Znalec považuje takový postup za běžnou praxi a stojí si za tím, že na jeho postup při transakci to nemá žádný dopad. „Předpokládal jsem, že pokud mě kontaktuje Ministerstvo spravedlnosti, tak je to nějak vyřešené,“ vysvětlil Berger, proč se nezabýval okolnostmi celé akce.