Hlavní obsah

Jako dravý kořistník. Tak exředitel IKEM půjčoval podle policie lidem peníze

Foto: SZ - Ondřej Neff

Michal Stiborek skončil jako ředitel IKEM v srpnu 2023. A to po článcích Seznam Zpráv o pozadí jeho - do té doby neznámého - úvěrového byznysu.

Michal Stiborek se podle policie při půjčování peněz zaměřoval na lidi ve finanční nouzi - aby se mohl dostat k jejich nemovitosti a pak ji prodat. Za neoprávněné podnikání, z něhož je nyní obviněn, je trestní sazba až osm let.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když před dvěma lety Seznam Zprávy nasvítily jeho utajovaný úvěrový byznys, Michal Stiborek tvrdil: Prostě jsem jen chtěl zhodnotit peníze, ne někomu zničit život.

Bývalý ředitel Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) je od úterý stíhaný pro neoprávněné podnikání: bez potřebného povolení podle policie rozpůjčoval 111 milionů, za což může dostat až osm let vězení.

Jak dokládají detektivové, Stiborek cíleně půjčoval lidem ve finančních problémech a vzápětí je tvrdě připravoval o majetek. V neveřejném usnesení o zahájení trestního stíhání, které Seznam Zprávy získaly, vyšetřovatelé doslova píší, že Stiborek poskytoval „úvěry s kořistnickou dravostí vytěžit ze spotřebitelů maximum možného“.

Společně se Stiborkem je stíhán také jeho známý Pavel Raab, který klienty vyhledával a domlouval s nimi podmínky půjček.

Jsi zdechlina, zní na nahrávce

V usnesení o zahájení stíhání rozebírají policisté například případ podnikatele z Mladoboleslavska J. D., jemuž Stiborek půjčil opakovaně - vždy na tři měsíce, s úrokem dvě procenta měsíčně a 0,2 procenty denně v případě prodlení se splátkami. Jednou činil úvěr milion korun, z nějž si Stiborek zase hned vzal zpět 600 tisíc jako poplatek za poskytnutí peněz.

J. D. sice splácel úroky, ale nakonec neměl na zaplacení jistiny. V exekuci pak přišel o byt v Tachově, dům na Berounsku a pozemek u Rakovníka. Exekutor následně prodal nemovitosti i dalšímu muži, který panu J. D. za úvěr ručil.

J. D. se souběžně snažil vymanit z exekuce tím, že soud požádal o vyhlášení osobního bankrotu, v němž by se jeho majetek zpeněžoval podle jiných pravidel. „Nebyla jiná možnost. Tlak ze strany pana Stiborka je natolik velký, ze tohle byla jediná možná varianta. Už takhle mi zničil život a o vše me připravil!“ cituje policejní usnesení zprávu, kterou J. D. v té době napsal Stiborkovu zprostředkovateli Raabovi.

Raab dohodil Stiborkovi také paní D. K., která si půjčila 1,5 milionu na odkoupení družstevního bytu. S podmínkou, že pokud nebude hradit řádně a včas, souhlasí s nařízením exekuce. Paní D. K. do ní nakonec spadla. A to podle policie trikem, kdy Raab postoupil úvěr na bílého koně a ten nereagoval na snahy D. K. o zaplacení jistiny. Její byt šel do dražby a Stiborek s Raabem si díky tomu přišli na 4,5 milionu.

Partner paní D. K., který byl onkologicky nemocný, si ještě před tím nahrál vyhrocený telefonát s Raabem. „Akorát mě mrzí, ty vole, že seš takhle z formy, ty vole, že už nemá cenu, ty vole, ti už rozbít ani držku … ty vole, tě chrání to, že seš taková zdechlina,“ říká Raab na záznamu.

Michal Stiborek nyní stíhání za neoprávněné podnikání nekomentoval, vyjádřit se nechtěl ani jeho advokát. Při výslechu na policii Stiborek řekl, že celý obchod řídil jeho spolupracovník Raab. „Podklady, které mi dával, jsem v dobré víře podepsal, protože jsem mu věřil,“ uvedl Stiborek.

Jeho spolupracovník Raab na policejní obvinění reagoval: „Jedná se o nezákonný postup policie na základě smyšlených údajů. Jsem přesvědčený, že moje stíhání bude zastaveno.“

Padla trestní o známení - a nic

Podle kriminalistů Stiborek s Raabem schválně volili klienty, jimž mohli zpeněžit domy nebo byty. „Byli vybírání bez ohledu na to, zda byli fakticky schopni splácet vysoké měsíční úroky ze sjednaných spotřebitelských úvěrů tak, jak standardně ověřují banky či nebankovní poskytovatelé oprávnění k poskytování spotřebitelských úvěrů,“ píší v usnesení o zahájení trestního stíhání.

V několika případech, jak zmiňuje policejní dokument, podali Stiborkovi klienti trestní oznámení. Avšak kriminalisté všechna odložili s tím, že se nic trestného nestalo.

Lubomír Vracovský, jehož příběh napsaly Seznam Zprávy už v roce 2023 v rámci série textů o Stiborkově byznysu, si od Stiborka s Raabem půjčil dva miliony na odkoupení městského bytu v Praze. Seznam Zprávám už dříve řekl, že mu Raab slíbil vstřícný přístup: nebude problém, když se Vracovský o něco zpozdí se splacením. Za to Vracovský hned Raabovi ze dvou milionů vrátil rovných 500 tisíc.

Ale hned dva dny po splatnosti v roce 2017 poslal Stiborek muže do exekuce a byt do dražby. „Policie mi tenkrát řekla, že s tím nemůže nic dělat,“ říká dnes Vracovský. Vyšetřovatelé ovšem řešili případ jen jako podvod, nikoli jako neoprávněné podnikání jako dnes. Zaměřili se čistě jen na onen slib, že Vracovský nemusí vše splatit přesně v termínu.

„Samotné nedodržení ústního projednání ale automaticky nezakládá podezření z trestného činu,“ uzavřela případ vyšetřovatelka z pražské hospodářské kriminálky, jak ukazuje závěrečné usnesení, které Vracovskému tehdy poslala policie.

Půjčuji, přiznal už v roce 2020

V roce 2020 pak - rovněž už zmíněný - klient J. D. podal na Stiborka trestní oznámení pro lichvu. A zmínil v něm také možnost nedovoleného podnikání: výslovně upozorňuje, že Stiborek nemá na tento druh byznysu živnostenský list ani nově požadovanou licenci od České národní banky.

Proč policisté i toto oznámení odložili, dnes není možné zjistit. Klient J. D., jak vypátraly Seznam Zprávy, už třetím rokem sedí ve ve vězení. Každopádně v dokumentu o zahájení Stiborkova stíhání policisté popisují, že se ředitel IKEM tehdy o trestním oznámení dozvěděl. A pro jistotu sepsal, co by případně vypovídal při výslechu. V tomto konceptu uvedl, že poskytuje úvěry a že je má zajištěny 60 exekutorskými zástavami. K výslechu ale nakonec nedošlo.

Když vyšetřovatelé nynější kauzy zabavili aktérům telefony, našli v nich i zprávu adresovanou Raabovi. Stiborkův advokát se v ní děsí, že šéf IKEM nevědomky neoprávněné podnikání připouští: „To mě rozbilo. On se ke všemu přiznává.“

Trestné úvěry? Policie to neuměla

Ačkoli policie v minulosti dostala trestní oznámení, že bývalý ředitel IKEM poskytuje nelegálně úvěry, policejní prověřování vyznělo do ztracena. Podle advokáta Petra Němce, který se specializuje na rozkrývání nelegálního byznysu s úvěry, se tím opět potvrdilo, že tyto kauzy neuměla vyšetřovat. „Pokud by se minulá trestní oznámení řádně prověřovala, došlo by k odhalení trestné činnosti mnohem dřív. Nicméně vedení policie si je daného problému vědomo a činí kroky k nápravě. Probíhají školení i vyhodnocování metodologických postupů,“ říká Němec. V několika dalších živých kauzách podle Němce už policie volí stejný postup jako v případě exředitele Michala Stiborka, že policie volí podobné zaměření jako v případě kauzy IKEM. „Další vývoj a právní hodnocení soudu v případě podání obžaloby ve věci IKEM tak bude důležité i pro další kauzy,“ řekl Němec.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Podle advokáta Petra Němce bude výsledek vyšetřování půjček exředitele IKEM důležitý i pro další podobné kauzy.

Stiborek a jeho firma rozpůjčovali podle vyšetřovatelů celkem 111 milionů korun a uzavřeli na 76 úvěrových smluv. Vydělalo mu to - společně se spoluobviněným spolupracovníkem - 15,3 milionu korun. A výdělek za dalších 20 milionů skončil podle policie ve stadiu pokusu.

Nakonec ho ještě okradli

Není vyjasněné, kde Stiborek vzal tolik peněz na udržení úvěrového byznysu v chodu. Před dvěma lety v rozhovoru se Seznam Zprávami bez dalších podrobností řekl, že mu částečně půjčila rodina. V té době ho zároveň detektivové podezírali z korupce při veřejných zakázkách v IKEM, později však případ odložili bez obvinění.

Podle policistů ale jinak Stiborek dobře věděl, že úvěry v takovém rozsahu poskytovat nesmí. Dokládají to například tím, že zpočátku celého byznysu se snažil být neviditelný - tak aby se jeho jméno (tenkrát ještě jako ekonomického náměstka prestižní nemocnice, od roku 2019 jako ředitele) v souvislosti s půjčkami nikde přímo neobjevovalo.

Aktuální případ má ještě druhou podstatnou linku, v níž Stiborek naopak vystupuje jako okradený. A jeho kolega Raab jako ten, kdo ho připravil o velké peníze. Raaba policisté od tohoto týdne stíhají pro podvod: ještě s dalším mužem předstírali, že jeho peníze půjčují klientům - ve skutečnosti si jména dlužníku vymýšleli a Stiborkovy desítky milionů si nechali.

Doporučované