Hlavní obsah

Ministr Blažek chce odškodnit klienty H-Systemu

Kauza H-System se vleče už od konce minulého tisíciletí.

Reklama

30. 5. 9:52

Posloužit by k tomu mohl prodej rekreačního areálu u Slapské přehrady. Kvůli mezeře v zákoně ale z ministerstva zní, že by technicky nešlo o odškodnění, ale o „přenechání výtěžku z prodeje areálu Rabyně státem poškozeným“.

Článek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce odškodnit poškozené klienty vytunelovaného H-Systemu. Pomoci by tomu mohl prodej rekreačního areálu Rabyně u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli firmy Petru Smetkovi. Píšou o tom pondělní Lidové noviny.

Podle mluvčího Ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky se Blažek v řádu dnů obrátí na Ministerstvo financí, aby zvážilo podání návrhu vládě.

Posun v případu podle deníku nastal po úterní schůzce Blažka a jeho náměstků s pražskou radní Hanou Kordovou Marvanovou (za STAN), která roky zastupuje část poškozených v H-Systemu.

Advokátka se odkazovala na rozsudek Městského soudu v Praze, který v dubnu rozhodl, že areál v Rabyni patří státu a nikoli podnikateli Zdeňku Fabingerovi, který ho nabyl v nezákonné dražbě.

„Na jednání s ministrem Blažkem, které jsem vyvolala na základě průlomového soudního rozhodnutí, jsem byla velmi mile překvapena. Jde po dlouhé době o ministra, který rozumí problému, navrhl postup a je připraven to řešit,“ řekla listu Marvanová.

Dopis Stanjurovi

Blažek podle mluvčího Ministerstva spravedlnosti odešle v řádu dnů dopis ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS), ve kterém jej požádá, aby se případem poškozených v případu H-Systemu zabýval a zvážil podání návrhu vládě, aby souhlasila s uvolněním výtěžku z prodeje areálu Rabyně poškozeným v případu H-Systemu.

Potíž je totiž v tom, že ani po rozhodnutí soudu nemají podvedení klienti automaticky nárok na odškodné. Neumožňuje to současná právní úprava, protože v soudním líčení, které se týkalo nezákonné dražby areálu v Rabyni, nevystupovali jako poškození. Tím byl český stát. O svůj nárok na odškodnění by se tak museli dále soudit.

„Přenechání výtěžku“

Samo Ministerstvo spravedlnosti přiznává, že jde o mezeru v zákoně. „Do jisté míry lze mluvit o nedokonalé legislativě, která byla právě z uvedeného důvodu později upravena,“ uvedl mluvčí resortu.

Klíčové rozhodnutí o finanční satisfakci podvedených klientů H-Systemu bude na vládě. Podle mluvčího by technicky nešlo o odškodnění, nýbrž o „přenechání výtěžku z prodeje areálu Rabyně státem poškozeným“.

Původně byl rekreační areál ve zinscenované dražbě prodán za 29 milionů korun. Podle znaleckého posudku měl však hodnotu 70 milionů korun a nyní se odhaduje na více než 100 milionů korun, píše list.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetku soudy poslaly na 12 let do vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované