Hlavní obsah

Motorkář narazil do černého billboardu a zemřel. Pokuta pro firmu 30 tisíc

Foto: HZS Pardubického kraje

Havarovaná motorka a nad ní kovové torzo nelegálně stojícího reklamního poutače. Přivolaní záchranáři už řidiče nedokázali oživit.

Případ smrti motorkáře, který po smyku narazil do billboardu. Přestože poutač stál nelegálně v ochranném pásmu východočeské silnice, policie věc odložila. Pro firmu, které billboard patří, padla jen pokuta.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na silnici nedaleko příhraničního východočeského města Králíky zahynul loni 25. února motorkář. Na stroji značky Suzuki jel po silnici II/312 od obce Lichkov ve směru na Dolní Lipku, při předjíždění dostal smyk, následoval pád, po němž, jak dokládají i fotografie z místa nehody, narazil do vedle stojícího billboardu.

Seznam Zprávy už loni popsaly, že tento poutač stál u silnice načerno, bez povolení úřadů. Nakonec ale jediným postihem je podle zjištění redakce pokuta 30 tisíc korun pro majitele této černé reklamy.

„Výši uložené pokuty 30 000 Kč mohu potvrdit. Při jejím stanovování bylo využito zákonného rozmezí,“ uvedl na dotaz redakce Pavel Šverák, vedoucí odboru výstavby a technické správy z Městského úřadu Králíky.

Ten také oproti původním informacím od policie a záchranářů uvedl, že samotný poutač smrtelné zranění motorkáři nezpůsobil. „Vámi zmiňovaný smrtelný úraz motorkáře z minulého roku mezi obcemi Lichkov a Dolní Lipka nebyl způsoben o reklamní zařízení, nýbrž podle informací o vzrostlý strom v blízkosti silnice,“ tvrdí Šverák.

Foto: HZS Pardubický kraj

Pokus o resuscitaci motorkáře byl marný.

Avšak sama policie, která případ vyšetřovala a nakonec odložila, roli nelegální reklamní cedule ve své oficiální zprávě znovu zdůraznila, byť hovoří i o střetu se stromem.

„Osoba se smýkala k pravé krajnici, až se dostala mimo komunikaci vpravo na travnatou plochu a zde došlo k jejímu střetu s plastovým směrovým sloupkem a poté i s kovovou konstrukcí reklamního poutače a s kmenem stromu. Následně osoba na následky utrpěného zranění zemřela,“ popsalo nedávno v reakci na žádost o poskytnutí informace výsledky vyšetřování pardubické krajské policejní ředitelství.

My jsme to tam nedávali

Billboard postavený bez povolení patřil místní zemědělské firmě Lichkovský dvůr. Právě ta podle sdělení úřadu v Králíkách dostala onu třicetitisícovou pokutu.

Majitelka Andrea Králová Podzimková už loni řekla, že ji tragédie zasáhla a že motorkáře osobně znala, avšak vlastní zavinění odmítla. Uvedla, že billboard, který lákal kolemjedoucí na prodej sýrů vyráběných na farmě, zdědili po předešlém majiteli.

„Problém je v tom, že ten pozemek patří někomu jinému a ten billboard také patří někomu jinému, my jsme tam žádnou značku nedávali. My jsme koupili Lichkovský dvůr asi před pěti lety. Značka byla bývalého majitele, který ji tam zabetonoval už před nějakými 25 nebo 30 lety. Když mu skončilo povolení, měl ji odstranit,“ prohlásila loni Andrea Králová Podzimková.

Ostatní jsou prý v pořádku

Ačkoliv v místě nehody už žádný billboard nestojí, reportér Seznam Zpráv se při průjezdu městem Králíky v minulých dnech přesvědčil, že jiné reklamní cedule u stejné komunikace II/312 dodnes zůstaly.

Další poutač na zemědělské produkty stojí na opačné straně města, ve směru na Červený Potok. A dále tři billboardy bezprostředně za sebou u Lichkova, nedaleko místa loňské tragédie.

Výše zmíněný úředník Pavel Šverák uvedl, že žádný z těchto poutačů zákonem stanovená pravidla už neporušuje. Jak prý sami změřili, první z billboardů totiž nezasahuje do silničního ochranného pásma, které má u silnic II. třídy šíři 15 metrů. „Bylo zjištěno, že předmětné zařízení se nachází ve vzdálenosti 21 metrů od silnice II/312,“ uvedl Šverák výsledky aktuálního měření.

Foto: Jiří Pšenička

Jiný poutač u stejné komunikace, ve směru od města Králíky na Červený Potok, stále stojí. Úředníci změřili, že zde stát už může.

Protiprávní jednání podle něj nebylo zjištěno ani u trojice billboardů, které stojí nedaleko Lichkova, přestože ty se v ochranném pásmu i podle úředníka Šveráka nacházejí. Jsou prý ale „řádně schváleny“ s platností povolení až do roku 2028.

„Umístění zmíněných reklamních zařízení v ochranném pásmu nevadí, neboť je řádně schváleno v souladu se zákonem o pozemních komunikacích,“ uvedl úředník Šverák s tím, že jejich snahou je „minimalizovat počet reklamních zařízení v ochranném pásmu komunikací a ty stávající mít v pořádku“.

Foto: Jiří Pšenička

Nedaleko místa loňské tragické nehody zůstávají v řadě za sebou tři reklamní poutače. Dle úřadu v Králíkách jsou v pořádku, byť se nacházejí v ochranné pásmu místní komunikace.

Seznam Zprávy v minulých dnech popsaly, že od července příštího roku začne platit nenápadná změna zákona o pozemních komunikacích s výraznými dopady právě na reklamu. Fakticky znamená, že se výrazně rozšíří území, kde mohou poutače stát bez speciálního povolení silničního správního úřadu a dopravní policie.

V zastavěném území obcí a měst se už zmíněné silniční ochranné pásmo nebude nikde uplatňovat, a to bez ohledu na hustotu zástavby. Zatím to bylo tak, že liberálnější pravidla se týkala jen souvisle zastavěného území.

Třeba v Praze se výrazné změkčení podmínek bude týkat hlavně okolí frekventovaných komunikací, jako je Jižní spojka, Štěrboholská radiála, Rozvadovská spojka nebo ulice K Barrandovu, kde jsou už dnes desítky a stovky poutačů, byť podle mnohých názorů tam nemají co dělat.

Související témata:

Doporučované