Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kolumbijec Andrés Alfonso de la Hoz de la Cruz dostal před měsícem za žhářský útok na depo pražského dopravního podniku osm let vězení. Do Česka loni v létě přiletěl poté, co ho přes sociální síť Telegram instruoval muž vystupující pod přezdívkou Adrian. Slíbil mu 3000 dolarů (asi 65 tisíc korun), když zapálí městské autobusy, a probíral s ním i založení dalšího požáru v pražském obchodním centru.
Kontrarozvědka BIS v právě zveřejněné výroční zprávě za rok 2024 varuje, že tato sabotáž nebyla v Česku jediná. „BIS odhalila a pomohla zastavit několik pokusů o sabotážní akce podobné té, která se odehrála v autobusovém depu na pražském Klíčově,“ uvedl ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.
Cílem Ruska je podle BIS vyděsit Čechy. „Zásadní je zejména psychologický efekt jejich konání. Tím je oslabení soudržnosti západní společnosti, vyvolání strachu a nejistoty, podkopání důvěry ve vlastní stát, že dokáže své občany ochránit, a tlak na omezení podpory Ukrajiny v obraně proti ruskému agresorovi,“ rozebírá výroční zpráva, kterou kontrarozvědka publikovala ve čtvrtek.
Ruští verbíři loví chudé Neevropany
Rusko k útokům, jako byl ten v Praze, začalo verbovat lidi, kteří nemají přímé napojení na ruský režim. Případné dopadení těchto „telegramových agentů“ pak Putinův režim bolí méně, než by tomu bylo v případě trénovaných příslušníků tajných služeb. Navíc je výrazně těžší doložit, že útočníci pracují pro Moskvu, nebo dokonce jednotlivé ruské operace propojit.
„Propálení“ příslušníků rozvědky GRU
- Pro Putinův režim mělo závažné dopady, když česká policie a tajné služby v roce 2021 propojily výbuchy muničních skladů ve Vrběticích z roku 2014 s agenty ruské GRU Anatolijem Čepigou a Alexandrem Miškinem.
- Rusko kvůli odvetě české vlády přišlo o většinu personálu ambasád v Česku, což byli zhusta agenti pod diplomatickým krytím. To podle BIS zkomplikovalo další operace na českém území.
- Identitu Čepigy s Miškinem obnažila jiná operace Rusů v roce 2018, kdy otrávili ve Velké Británii přeběhlého ruského agenta Alexeje Skripala.
„Osoby jsou rekrutovány mezi členy skupin organizovaného zločinu s vazbami na Rusko a jemu blízké země nebo na internetu prostřednictvím inzerátů nabízejících snadný výdělek za předem nespecifikovanou práci,“ popisuje taktiku Ruska BIS.
„Ekonomicky slabí migranti ze zemí mimo EU nebo ze států, ve kterých má Rusko vliv, jsou častým terčem náborářů a s vyhlídkou na vysokou finanční odměnu jsou ochotni páchat nelegální činnost. Ruské zpravodajské služby využívají k náboru další prostředníky, dotyčný „telegramový agent“ si tak ani nemusí být vědom toho, že pracuje pro Rusko,“ dodává výroční zpráva.
Podle kontrarozvědky tyto placené spolupracovníky Putinův režim využívá k nejrůznějším operacím – od převozu lidí či zásilek přes focení a natáčení citlivých míst, jako jsou vojenské základny či překladiště vojenské pomoci na Ukrajinu, až právě po žhářské útoky a akce ohrožující životy civilistů. BIS připomíná, že naverbovaní stojí i za rozesíláním samovznětlivých zásilek leteckou dopravou.
V Česku ale podle kontrarozvědky Rusko dosud příliš úspěšné nebylo. „I přes prostředky a úsilí, které ruské zpravodajské služby vynakládají do snah o verbování telegramových agentů, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům,“ uzavřela zpráva.
Dlouhodobá ruská taktika: dezinformace
Rozvrátit českou společnost se Rusko dlouhodobě pokouší i dezinformacemi. Podle BIS je dlouhodobě šíří hlavně přes domácí aktéry, z nichž mnozí nejsou motivovaní ideologií, ale udělali si ze lží byznys. Od svých fanoušků vybírají statisícové dary.
Seznam Zprávy činnost „obchodníků se strachem“ rozkrývají:
„Je nadále patrný neustupující zájem Ruska i Číny o využívání domácí dezinformační scény,“ upozorňuje kontrarozvědka. S tím, že „zatímco Čína finančně podporovala média i jednotlivce ochotné šířit výhradně pozitivní obraz Číny s cílem ovlivnit její vnímání českými občany, Rusko se zaměřilo na svoji dlouhodobou strategii“.
Jejím cílem podle BIS není jen šířit lži, ale také vyvolávat zmatek, nejistotu, relativizovat pravdu a oslabovat schopnost veřejnosti rozeznat důvěryhodné zdroje, a tím i oslabit její důvěru ve stát jako takový.
Kanál Selský rozum
Rusko podle kontrarozvědky v Česku provozuje i svoje vlastní dezinformační operace. Jako příklad BIS uvádí kanál na sociální síti Telegram nazvaný Selský rozum, který má zhruba 15 tisíc sledujících.
„Jeho aktivity jsou navázány na ruské zpravodajské služby. Například v únoru 2024 kanál šířil otevřenou výzvu ke sběru informací o českém výrobci raketometů Vampire a jeho zaměstnancích. Ruská strana dlouhodobě kritizuje Česko za dodávky zbraní na Ukrajinu, včetně údajného užití českých zbraní proti ruským civilistům. Tento narativ se Rusko snažilo s malou úspěšností přenést do českého mediálního prostředí,“ popisuje výroční zpráva.
A Česko zároveň letos vyhostilo Bělorusku Natallii Sudliankovou, která tady dlouhodobě pobývala jako azylant. Žena se profilovala jako novinářka a provozovatelka PR agentury. Před rokem 2021, kdy kvůli Vrběticím vláda vyloučila Rusko z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, si ji roky k prosazování zájmů najímal Rosatom.
„Patřila také mezi dlouhodobě nejaktivnější spolupracovníky ruských zpravodajských důstojníků působících v Česku pod diplomatickým krytím a angažovala se v aktivitách hnutí Nesmrtelný pluk,“ uvádí ovšem BIS.
Psali jsme zde:
BIS potvrzuje, že v letech 2021 a 2022 aktivity Natallie Sudliankové řídil a financoval příslušník ruské vojenské rozvědky GRU Alexej Šavrov, na základě jehož pokynů zajistila zveřejnění několika článků, které například kritizovaly poskytování pomoci Ukrajině. Za to Sudlianková od Rusů obdržela desítky tisíc eur v kryptoměnách. Podle BIS pracovala i ve prospěch sankcionovaného oligarchy a Putinova přítele Ališera Usmanova.
Podle BIS také Rusko k šíření svého vlivu používá místní pobočku pravoslavné církve Moskevského patriarchátu.
Psali jsme zde:
„Jedná se o subjekt zcela loajální ruské státní moci,“ uvádí BIS. Patriarchu Kirilla, který je blízkým podporovatelem ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské vojenské agrese na Ukrajině, Česko už v roce 2023 zařadilo na domácí sankční seznam. Podle kontrarozvědky je ale církev stále hrozbou. „Byť se její zástupci snaží v Česku nepřitahovat pozornost kontroverzními prohlášeními, jejich loajalita k moskevskému vedení a podpora ruské oficiální linie je jednoznačná,“ uvádí zpráva.
Zákonodárci letos schválili nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc, který napříště umožní zahraniční špiony trestat nejen vyhoštěním, ale i až 12 roky vězení.
Překažená hrozba čínské špionáže
BIS se ve výroční zprávě rozsáhle věnuje také rizikům ze strany Číny. Upozorňuje, že i soukromé čínské firmy či příslušníci čínské komunity v Česku mají ze zákona povinnost pomáhat komunistické vládě, jinak by čelili drakonickým trestům.
Seznam Zprávy v březnu upozornily, že soukromá čínská firma Emposat se pokusila v jihomoravském Vlkoši otevřít pozemní satelitní stanici. Podle kontrarozvědky mělo zařízení sloužit pro komunikaci, řízení a sběr dat ze satelitů nad územím střední Evropy.
„Existovala reálná rizika využití satelitního zařízení pro vojenské či zpravodajské účely, v rozporu s bezpečnostními nebo zahraničněpolitickými zájmy Česka. Tato rizika byla identifikována v oblastech obrazového a signálového zpravodajství, ohrožení signálové komunikace a kybernetické bezpečnosti,“ píše se nyní ve výroční zprávě.
Cílem provozu čínské antény bylo podle kontrarozvědky navázat komunikaci se satelitní sítí Jilin. Družicový systém Jilin spravuje státem vlastněná čínská společnost Chang Guang Satellite Technology, kterou EU a USA sankcionovaly za poskytnutí satelitních snímků ve vysokém rozlišení Vagnerově soukromé vojenské skupině působící na Ukrajině.
Stanice ale nefunguje. Jak už napsali reportéři, vláda vůbec poprvé využila nejtvrdší opatření zákona, který Česku umožňuje prověřovat zahraniční investice. Kvůli riziku špionáže firmě se sídlem v Pekingu provozovat stanici zakázali. Ta ji tak v květnu odstranila.
Soutěží o přízeň komunistické vlády
BIS varuje i před čínskou špionáží ve virtuálním prostoru, které Česko čelí. Krom státních aktérů se do ní zapojují i tamní soukromé firmy, pro které je to přímo obor podnikání. Soupeří mezi sebou, kdo vládě poskytne lepší služby než konkurence – tedy kdo lépe „hackne“ západní společnosti či veřejné instituce.
Seznam Zprávy už loni popsaly, že únik dat z jedné z takových firem, i-SOON, odhalil, že čínští kyberšpioni získali v době před českým předsednictvím EU přístup k interním vládním dokumentům z Ministerstva zahraničních věcí. Mimo jiné se v nich řešilo, jak se v energetice odstřihnout od Ruska, se kterým Čína spolupracuje.
„Jak dokázala i uniklá data čínské společnosti i-SOON, je pravidlem, že jedna společnost může poskytovat své služby pro různé účely (včetně vojenských nebo určených pro vnitřní bezpečnost) mnoha státním subjektům. Hlavní síla celého čínského kybernetického ekosystému tkví v tom, že jeho jediným cílem je působit v zájmu čínské vlády, respektive Komunistické strany Číny,“ uvádí nyní BIS.
Letos v květnu pak kabinet Petra Fialy v nebývale ostrém prohlášení veřejně obvinil čínskou vládu z kyberútoku na Ministerstvo zahraničních věcí. Podle zjištění Seznam Zpráv byly cílem e-mailové schránky, k nimž měli hackeři přístup až dva roky. Pak je podle předpokladu vládních bezpečnostních expertů odstřihl přechod na zabezpečenější systém.
Černínský palác zdůraznil, že k utajeným informacím se útočníci nedostali. I neutajené informace ale Čína může využít – například k přesnějšímu cílení dalších operací nebo vydírání prominentů státu.
Kontrarozvědka navíc upozorňuje, že čínské zájmy se soustředí i na další oblasti v Česku.
„Příslušníci čínských zpravodajských služeb pokračovali v kultivaci vztahů s pročínskými osobami na české politické scéně. Primárním cílem je hledání sympatizantů ve všech politických stranách, kteří by podporovali sbližování obou zemí, propagovali zájmy Číny a tlumili pro ni nežádoucí česko-taiwanskou spolupráci a zároveň neotevírali téma lidských práv a demokratických principů v Číně,“ uvádí výroční zpráva.
„Součástí čínských aktivit na českém území je i sběr zájmových informací, které jsou následně posílány do Číny a mohou být využity např. k přesnějšímu formování přístupu Číny vůči Česku na mezinárodním poli,“ dodávají kontrarozvědčíci.