Článek
Na těchto záběrech muži v uniformách žoldnéřské skupiny Vagnerovců střílejí ze zákopů z nejrůznějších zbraní, ale i žertovně tancují v neprůstřelných vestách a helmách nebo objímají vetché stařenky. To vše za zvuků propagandistické hudby laděné do popu. „Chtěli jste se dostat do pekel. Tohle je Vagner, na automat zahraje jak na housle,“ zpívá se v jedné z písní.
Seznam Zprávy na čerstvě založeném profilu mladého Čecha v posledních měsících vyzkoušely, že algoritmus, který pohání sociální síť TikTok, ochotně dvěma a čtvrt milionu českých uživatelů servíroval propagandistický obsah ruské bojůvky. Ač je už od roku 2021 v Evropské unii sankcionovaná za mučení, vraždy a za pokusy destabilizovat celé státy na zakázku režimu Vladimira Putina. Technicky je tak šíření takového obsahu nelegální.
Původní pátrání Seznam Zpráv:
Po textu reportérů Seznam Zpráv ovšem čínská sociální síť, kterou po světě používají téměř 2 miliardy uživatelů, provedla čistku. Profily napojené na Vagnerovce nyní už dohledatelné nejsou. Část z desítek účtů, které identifikovali experti z Centra pro výzkum online rizik a Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, přitom na TikToku fungovala už od roku 2020.
TikTok reportérům potvrdil, že se na problém po dotazu Seznam Zpráv zaměřil. „Na základě důkladného prošetření záležitostí, na které se tento dotaz vztahoval, jsme přijali opatření proti účtům a obsahu porušujícím pravidla a zavedli jsme další preventivní opatření k posílení bezpečnosti naší platformy,“ uvedl TikTok v oficiální reakci.
Smazaný byznys i cesta k verbování sabotérů
Sociální síť to odůvodňuje svými pravidly používání, která nepovolují výhrůžky, oslavování násilí ani propagaci trestné činnosti.
Zmizely tak profily, jejichž videa nastřádala miliony zhlédnutí. Ty postupně vznikaly v posledních letech a šířily profesionálně vypadající i amatérský obsah. Návštěvníky se v části případů, které reportéři identifikovali, pokoušely odklonit na kanály ruské sociální sítě Telegram. „Přihlaste se k odběru, prosím, budu rád,“ píše jeden z profilů, který má na TikToku 11,7 tisíc sledujících.
Podle příslušníků západních tajných služeb, které v únoru citoval deník Financial Times, přitom Vagnerovci ruskému státu nyní slouží k diskrétnímu náboru spolupracovníků na Západě. Ty pak může využívat k páchání sabotáží nebo ke špionáži. Před takzvanými telegramovými agenty varuje i poslední veřejná výroční zpráva české kontrarozvědky BIS.
Na jednom z odkazovaných telegramových kanálů například muž, který se označuje za příslušníka Vagnerovců, uživatele přesvědčuje, aby zafinancovali ruským vojákům nákup dronu Mavic. „Přátelé, obracíme se na vás s prosbou o pomoc. Kluci z pohraničí nutně potřebují dron Mavic k plnění svých úkolů,“ hovoří ozbrojenec na videu.
O profil přišla i „Anna“, která se označuje za manželku jednoho z bojovníků. Reportérům nabízela, že jim do Česka dodá oblečení s vyšitými symboly Vagnerovců. Na TikToku měla odkaz na telegramový účet, kde je možné si výrobky za ruské rubly objednat.

Příklad propagandistických záběrů, které šířily profily na TikToku.Video: TikTok, Seznam Zprávy
Případ ale ukazuje, že české úřady jsou proti nelegálnímu obsahu na síti, kterou používají z většiny mladí Češi, bezzubé a závislé na opatřeních, která provozovatel provede dobrovolně.
Experti z Centra pro výzkum online rizik a Bezpečnostního centra Evropské hodnoty už v půlce března desítky profilů spjatých s Vagnerovci nahlásili Českému telekomunikačnímu úřadu, který má v Česku dohled nad sociálními sítěmi na starosti. Ten ale reportérům sdělil, že na provedení konkrétních kroků proti jednotlivým profilům porušujícím evropské sankce nemá pravomoci a věc předá policii. Ta ale na ruské organizátory dosáhne jen těžko.
Česko přitom stále nepřijalo ani prováděcí zákon evropského nařízení DSA, který by národním úřadům dal silnější pravomoci. Blokuje to zejména šéf koaliční SPD Tomio Okamura, který akt označuje za cenzurní zásah EU.
Kyberúřad označil TikTok za bezpečnostní hrozbu
- Přímo čínskou sociální síť TikTok už v roce 2023 označil český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) za bezpečnostní hrozbu. NÚKIB upozorňuje, že masa informací, které TikTok o uživatelích shromažďuje, je dle čínských zákonů dostupná tajným službám komunistického státu. Firma ByteDance, která TikTok provozuje, spolupráci s čínským státním aparátem dlouhodobě odmítá.
















