Článek
Podle firmy Diag Human a jejího majitele Josefa Šťávy české Ministerstvo financí neinterpretuje férově aktuální rozhodnutí odvolacího soudu v Londýně, kde se rozhodovalo o tom, zda má Česká republika zaplatit těmto dvěma žalobcům požadované miliardy za zmařené obchody s krevní plazmou z 90. let.
Ministerstvo financí v minulých dnech vypíchlo, že Česko uspělo se svou námitkou proti nároku Diag Human, jako jednoho ze dvou žalobců.
Avšak firma Diag Human ve svém prohlášení, které její advokát Jan Kalvoda v sobotu zaslal redakci Seznam Zprávy, poukazuje na to, že ministerstvo už veřejnosti nesdělilo, že námitka ČR proti druhému žalobci - Josefu Šťávovi - byla i odvolacím soudem (po soudu 1. stupně) odmítnuta. A tudíž Šťávův nárok na odškodnění je v plné výši „definitivně potvrzen“.
„Je tedy potvrzena platnost mezinárodního nálezu z května 2022 i předchozích soudních rozhodnutí o povinnosti České republiky nahradit v plné výši škodu, způsobenou panu Josefu Šťávovi,“ stojí v prohlášení (viz níže celý text vyjádření).
Vyjádření Diag Human
Josef Šťáva a společnost Diag Human jsou nuceni korigovat vyjádření Ministerstva financí ke konečnému rozsudku londýnského odvolacího soudu. Je neúplné do té míry, že nepravdivé.
Předně, napadený Nález z května 2022 nebyl zrušen. Nárok na odškodnění pana Josefa Šťávy, jako druhého žalobce, byl odvolacím soudem potvrzen.
Odvolací soud skutečně z formálních důvodů vyhověl jedné z námitek České republiky výhradně ve vztahu k Diag Human, avšak bez sebemenšího vlivu na výsledek sporu.
Seznam Zprávy požádaly o aktuální reakci také Ministerstvo financí.
Londýnský odvolací soud rozhodoval o platnosti rozhodčího nálezu mezinárodní investiční arbitráže z roku 2022. Vedle toho existuje i nález z roku 2008 vyplývající z české obchodní arbitráže (viz Chronologie kauzy Diag Human) .
Rozhodčí tribunál v roce 2022 uložil Česku povinnost zaplatit odškodné 15,5 miliardy korun. Od té doby ale k původní sumě přibývají úroky ve výši 1,3 milionu korun denně. Nyní je tak výše nároku už přes 17 miliard korun.
Stejná částka vyplývá i z nálezu z roku 2008, ale u něj se Šťáva zavázal jej po dobu průběhu londýnské arbitráže nevymáhat. Stále jej má ale jako „zálohu“ v ruce.
Ještě však není dořešen dílčí spor, zda má Šťáva dostat 100 procent požadované částky, nebo jen 70. Výsledek tohoto sporu, který v březnu popisovaly Seznam Zprávy, se očekává v červnu.
Chronologie kauzy Diag Human: Dopis, jenž vedl ke dvěma arbitrážím
PŘEDEHRA
1991: Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlásilo výběrové řízení na zpracovatele krevní plazmy. Přihlásilo se 12 subjektů, vybrána byla rakouská firma Immuno Wien, druhou volbou byla španělská Instituto Grifols.
1992: Celá kauza naplno odstartovala 9. března 1992, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal dopis viceprezidentovi dánské firmy Novo Nordisk, v němž jej informoval, že ve výběrovém řízení na zpracovatele plazmy jejich firma neuspěla i kvůli „pochybnosti o solidnosti“ firmy Conneco (pozdější Diag Human), za níž stál Čechošvýcar Josef Šťáva.