Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kanál nazvaný Gojim ještě minulý týden na sociální síti Telegram zpochybňoval, že nacisti zavraždili na šest milionů Židů. Jeho členové se vysmívali reportérům Seznam Zpráv, kteří v červnu fungování skupiny popsali. A na přidruženém webu hostovaném u islandské firmy mimo dosah českého práva vycházely další a další texty oslavující Adolfa Hitlera.
Tomu je ale konec. Kanály s asi pěti stovkami sledujících na Telegramu už neexistují, weby jsou vypnuté. Podle zjištění Seznam Zpráv totiž jejich zakladatele dohledala a zadržela česká policie. Nepomohlo mu, že se pokoušel za pomoci všemožných technických opatření svou identitu na internetu tajit.
„Na základě zajištěných důkazů bylo ve věci zahájeno trestní stíhání podezřelého. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na tři léta,“ uvedla jihočeská policejní mluvčí Věra Mžiková.
Třiatřicetiletý muž z Jindřichova Hradce, který se podle zdrojů Seznam Zpráv živí manuální prací, je obviněn z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.
Detektivové z Jindřichova Hradce zakladatele celé sítě dopadli minulý týden. Po tom, co jim případ předala Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Policisté jsou přitom přesvědčeni, že celou pavučinu webů a kanálů provozoval sám a za použití více profilů se snažil vzbudit dojem, že za operací stojí širší tým.
Přiznal se a spolupracuje
Podle informací Seznam Zpráv se zakladatel sítě neonacistických webů přiznal a s policií spolupracuje. Už v minulosti byl za podobnou činnost odsouzen.
Jedním z jeho webů byl mujboj.com, na kterém si muž stěžoval, že je utlačovaný. „Oběť lžidokratického režimu. Odsouzen v rozporu se základními lidskými právy. Systém ze mě udělal blázna. Kandidát na prezidenta,“ tvrdil o sobě.
Našel přitom způsob, jak obejít algoritmy sociálních sítí, jako je Facebook či Instagram, které nelegální obsah mažou. Jak reportéři zjistili, odkazy na své kanály šířil za pomoci upravených pirátských verzí populárních seriálů, které nahrával na weby nabízející sdílení souborů.
Odtud si upravené soubory mohl stáhnout jakýkoliv zájemce o seriálové pecky. Místo závěrečných titulků ovšem dostali krátkou lživou přednášku, že holokaust neexistuje, a také odkazy na neonacistické weby a skupiny na Telegramu.

Jeden ze lživých textů na webu, kam seriálové nadšence zavedla reklama. Tou muž nahrazoval v pirátských kopiích seriálů závěrečné titulky.
(Ne)zásah Telegramu
Když se reportéři na odkazovaný kanál, kde anonymní diskutéři probírali likvidaci Židů, ptali společnosti Telegram, dostalo se jim ujištění, že firma násilí netoleruje.
„Výzvy k násilí jsou výslovně zakázány podmínkami služby Telegram a jsou odstraněny, kdykoli jsou objeveny,“ tvrdil mluvčí služby Remi Vaughn.
Ve stejný den, co firma dotazy dostala, přestal být od loňska fungující kanál přístupný.
Jak ale Seznam Zprávy následně zjistily, týkalo se to jen uživatelů, kteří používali k přístupu mobilní aplikaci Telegram staženou z internetových obchodů Googlu a Applu. Ty mají striktní pravidla proti násilí.
Kdo si však stáhl aplikaci přímo z webu firmy Telegram, tomu se kanál zobrazil. Tento postup si uživatelé vzájemně radili. Existenci kanálu ukončil až zmíněný zásah české policie, přičemž obviněný ho nejspíše smazal dobrovolně.
Telegram a ruská stopa
- Zakladatel Telegramu Pavel Durov se prezentuje jako podnikatel, který v roce 2014 musel prchnout z Ruska, protože odmítl poskytnout tamním tajným službám data ukrajinských protestujících ze sociální sítě VK, kterou také vytvořil.
- Když v roce 2024 Durova zadržela na pařížském letišti francouzská policie a obvinila ho kvůli provozování Telegramu z dvanácti trestných činů (včetně spolupachatelství při distribuci dětské pornografie a obchodu s drogami), tvrdě protestovalo Rusko. Ministr zahraničí Sergej Lavrov dokonce prohlásil, že francouzsko-ruské vztahy dosáhly úplného dna.
- Nedávná investigace webu Important Stories přitom odhalila, že infrastrukturu Telegramu provozuje Rus, který dlouhodobě spolupracuje s tajnými službami Vladimira Putina. Telegram zprávu označil za nesmysl.
Reportéři Seznam Zpráv dění v telegramové skupině, kterou stíhaný muž založil, sledovali celkem dva měsíce.
Zjistili, že stejného provozovatele má na Telegramu i další skupina šířící dezinformace o očkování, a příspěvky se tak šířily mezi obě publika. Skupina kolem očkování má členů více než tisíc a je už přímo provázána s dalšími, které šíří ještě ruskou propagandu režimu Vladimira Putina. Všechny tyto kanály i po zatčení „správce“ dále fungují.