Hlavní obsah

Přišla zpráva od Zemana. Omlouvám se za dehonestující výrok, napsal

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Seznam Zprávy

Bývalý prezident Miloš Zeman a jeho úterní omluva adresovaná Zdeňku Šarapatkovi.

Ve středu dostal Zdeněk Šarapatka text omluvy s podpisem Miloše Zemana. Bývalý prezident se z rozhodnutí soudu omlouvá za výrok, že vyhodil bývalého poradce z Úřadu vlády pro neschopnost.

Článek

Bývalý prezident Miloš Zeman se omluvil svému tehdejšímu poradci Zdeňku Šarapatkovi. Poslal mu omluvný dopis přesně tak, jak mu to nařídily soudy.

„Tímto se omlouvám za svůj dehonestující výrok,“ stojí v závěru dopisu, za tím už je pouze datum 16. 4. 2024 a Zemanův podpis.

Bývalý prezident republiky podle soudních verdiktů pomluvil Šarapatku v roce 2017, kdy o něm v televizi řekl, že byl jako poradce vyhozen z Úřadu vlády pro neschopnost. Ve skutečnosti Šarapatka odešel z vlastní vůle, protože nesouhlasil s tím, jak Zemanovi poradci pracovali pod vedením bývalého aparátčíka Miroslava Šloufa.

Zeman řadu let satisfakci pro Šarapatku odmítal. Omluvil se, až když u Nejvyššího soudu neuspěl s dovoláním. „Omluva byla ve středu doručena,“ potvrdil Seznam Zprávám Šarapatka.

Text s podpisem Miloše Zemana zatím dostal Šarapatkův advokát Artur Ostrý do datové schránky. Zemanův advokát Marek Nespala však potvrdil, že dopis s omluvou byl odeslán také poštou na Šarapatkovu adresu. Ten by měl být doručen v příštích dnech.

Miloš Zeman splnil to, co už minulý týden vzkázal prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka Seznam Zprávám. Tedy že se omluví.

Nyní je spor se Šarapatkou u konce. „Pan Miloš Zeman k tomu zaujal stanovisko, že ho to už nebaví a nezajímá,“ řekl advokát Nespala.

Foto: Zdeněk Šarapatka, Seznam Zprávy

Dopis, který poslal Miloš Zeman.

Vedle omluvy už také dříve krajský soud přikázal přímo Zemanovi, aby zaplatil náklady řízení. Celkově šlo o 29 027 korun. Jak Seznam Zprávy už napsaly, Zeman neuhradil tuto částku z vlastních peněz, šla z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky.

Navíc se ukázalo, že si Zeman v tomto sporu platil z veřejných peněz také advokáta Marka Nespalu. Za což poté Kanceláři prezidenta republiky udělil finanční úřad pokutu. Musela zaplatit 148 910 korun a také penále ve výši 15 491 korun.

Marek Nespala pak peníze, které za zastupování Zemana dostal, vrátil. Kanceláři prezidenta republiky poslal zpět 334 439 korun.

Doporučované