Článek
Když letos pracovníci Ministerstva spravedlnosti namátkově prověřovali majetková přiznání politiků a úředníků, u zhruba třetiny případů zjistili nesrovnalosti.
Tato pochybení byla přitom tak vážná, že jednotlivé případy kvůli podezření ze spáchání přestupků předali správním úřadům. Ty pak politikům nebo úředníkům za to mohou udělit pokuty v krajním případě až do výše padesáti tisíc korun.
„Od počátku roku bylo provedeno dvacet kontrol, z nichž bylo v šesti případech oznámeno podezření ze spáchání přestupku příslušnému správnímu orgánu,“ napsal Michal Pleskot z tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti.
Seznam Zprávy už na začátku července popsaly, jak ministr kultury Martin Baxa (ODS) ve svém čerstvém majetkovém přiznání neuvedl, že loni prodal cenné papíry za více než osm milionů korun, které použil na koupi svého rodinného domu.
Zjevně není jediný. Na další podobný případ redakce SZ narazila u senátorky Miluše Horské (kandidovala za KDU-ČSL), která je v Senátu už od roku 2010. Ta v loňském roce dokončila koupi bytu, který je součástí zcela nového rezidenčního projektu v centru Pardubic.
V majetkovém přiznání uvedla, že za tuto nemovitost zaplatila osm milionů korun. Jenže tato částka není přesná. Podle kupní smlouvy zveřejněné v katastru nemovitostí za byt uhradila celkově 8 599 000 korun.
Více než polovinu - 4,455 milionu - nejdříve podle svých slov zaplatila během předešlých třech let. V průměru přes 1,4 milionu za rok uhradila, jak dále uvedla, ze svých běžných příjmů. „První tři splátky byly pro mě zaplatitelné v ročních intervalech z běžných příjmů,“ napsala Seznam Zprávám Horská.
Například v letech 2023 a 2024 měla jako senátorka plat každý rok okolo 1,7 milionu. Vedle toho je Horská také ředitelkou Základní školy a Praktické školy Svítání, kde si v letech 2021 až 2023 vydělala podle svého přiznání v průměru 576 tisíc ročně.
Zbylých 4,144 milionu korun zaplatila Horská za byt poté, co loni v červnu smlouvu podepsala. Přitom z jejích přiznání o majetku není jasné, kde tyto peníze získala. Upřesnila to až na dotazy Seznam Zpráv. „Zažádala jsem si o důchod zpětně a byla mi vyplacena částka jeden milion,“ přiznala šestašedesátiletá Horská. Dále si nechala vyplatit také penzijní pojištění. Čímž podle Horské získala další 1,7 milionu. Ani jeden tento údaj v jejím přiznání ale není.
Senátorka připustila, že zmíněné spoření už neuvedla v době, kdy vstoupila do politiky. A vyplacenou částku tedy do přiznání nenapsala.
„Senátní poradkyně mi řekla, že když jsem toto spoření nenapsala při vstupu do politiky, a věřte, že mě to v 52 letech opravdu nenapadlo (!), že by toto mohl být do budoucna nějaký problém, částku jsem tedy nenapsala,“ reagovala Horská v e-mailové zprávě.
Ministerstvo přitom uvádí, že v přiznání o majetku musí politici a úředníci uvést veškeré příjmy, pokud samostatně nebo v souhrnu s ostatními přesáhnou hranici 100 tisíc korun.
„Primárně by se mělo jednat o výnos z nějaké transakce, čistý příjem či zisk,“ vysvětlil Pleskot z Ministerstva spravedlnosti. Zda skutečně šlo o pochybení, lze podle něho říct až v případě, když dojde ze strany ministerstva k prověření daného případu.
Majetková přiznání podrobně: