Článek
Senát pražského vrchního soudu si vzal delší čas na vypracovaní písemného rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo, v níž na konci června zrušil osvobozující rozsudek nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a europoslankyní ANO Janou Nagyovou.
Základní dvacetidenní lhůtu, která tento týden skončila, si nechala předsedkyně senátu Eva Brázdilová prodloužit o dalších devětadvacet pracovních dní. „V dané věci byla prodloužena lhůta k vypracování písemného vyhotovení rozhodnutí do 30. srpna 2025,“ potvrdil Seznam Zprávám mluvčí pražského vrchního soudu Vít Tomáš Vatra. „Je standardní praxe, že když je to rozhodnutí komplikované, tak se zákonná dvacetidenní lhůta běžně prodlužuje,“ doplnil.
Znamená to, že soudce Jan Šott, který se u prvoinstančního Městského soudu v Praze bude případem opět - už potřetí - zabývat, nestihne s největší pravděpodobností rozhodnout věc do sněmovních voleb vypsaných na začátek října. A protože zvolení Andreje Babiše do je téměř jisté, bude muset po volbách soud opět - už počtvrté - požádat novou sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání.
Že městský soud nestihne další rozsudek nad Babišem a Nygyovou vynést, si myslí prezident Soudcovské unie Libor Vávra. „Odhaduji, že je velmi málo pravděpodobné, kdyby se hlavní líčení konalo během tří, čtyři týdnů,“ řekl Seznam Zprávám.
Stejný názor podporuje také prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna. „Podle mého názoru se možná stihne během září s tím rozhodnutí (Jan Šott) seznámit, případně obešle účastníky řízení, ale nepovažuji za reálné, že by se to hlavní líčení i v září konalo,“ uvedl.
Shodně pak oba rekapitulují, že soudce Jan Šott, obžalovaní a jejich advokáti se budou muset nejprve s rozhodnutím vrchního soudu seznámit. Soudce Šott musí například zjistit, jaké důkazy bude muset ještě doplnit.
Vávra a Foldyna navíc připomínají možné praktické překážky: že není jasné, zda členové Šottova senátu budou mít v září čas (zda nemají dovolenou), aby se mohli hlavního líčení zúčastnit, a také zda bude například volná odpovídající jednací síň v budově městského soudu.
Jeho mluvčí Barbora Bílková jen obecně uvedla, že předseda senátu Jan Šott se spisem bude zabývat ihned, jakmile mu bude vrácen ze strany vrchního soudu. „Datum, na něž bude nařízeno hlavní líčení, nelze v této chvíli bez znalosti písemného odůvodnění rozhodnutí vrchního soudu a následně též časových možností celého senátu předjímat,“ doplnila.
Osm let vyšetřování a soudů v kauze Čapí hnízdo
- V březnu 2016 Andrej Babiš, který byl tehdy ministrem financí, uvedl, že majiteli akcií společnosti Farma Čapí hnízdo byly dvě jeho děti a bratr jeho současné manželky Moniky Martin Herodes.
- V srpnu 2017 obdržela Poslanecká sněmovna první žádost o vydání Andreje Babiše a i tehdejšího poslance ANO Jaroslava Faltýnka. 6. září 2017 hlasovala pro jejich vydání, na začátku října 2017 si převzali usnesení o zahájení trestního stíhání. Původně bylo obviněno celkem 11 lidí.
Soudce Jan Šott Babiše i Nagyovou už dvakrát v prvoinstačním řízení osvobodil. Nyní se bude muset řídit pokyny odvolacího vrchního soudu, který ho k tomu ve verdiktu vynesném v soudní síni zavázal.
Senát soudkyně Evy Brázdilové přitom v odůvodnění rozsudku zmínil, že je o vině Babiše a Nagyové přesvědčen. Brázdilová řekla, že soubor důkazů je podle odvolacího senátu natolik rozsáhlý, že se podařilo vytvořit ucelený řetězec. Navíc podle ní došlo ke spáchání dvou trestných činů: dotačního podvodu a také poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Andrej Babiš, který bude v případě volebního vítězství pravděpodobně aspirovat na post premiéra, označil na sociální síti X označil rozhodnutí vrchního pražského za „naprosto absurdní, zcestné a účelové“.
Prezident Petr Pavel, který po volbách bude určovat politika pověřeného sestavením vlády a potažmo jmenovat premiéra, se zatím k Babišovu procesu vyjadřuje opatrně.
„Budu muset počkat, jak dopadne ten soud, protože zatím se to vrací,“ řekl Pavel na konci června v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.