Hlavní obsah

Černochová prověřuje možnosti potrestání olympionika za jeho výroky k Rusům

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS)

Reklama

30. 3. 14:10

Vedení Ministerstva obrany nyní prověřuje, jak potrestat olympijského vítěze a člena armádní Dukly Davida Svobodu za jeho výroky o ruských sportovcích. Rezort se od nich už distancoval.

Článek

Olympijský vítěz v moderním pětiboji a předseda Komise sportovců ČOV David Svoboda se ve středu v České televizi dopustil několika nešťastných výroků týkajících se možného startu ruských a běloruských sportovců v kvalifikacích či na olympijských hrách. Sklidil za to velkou kritiku ze strany kolegů sportovců, ale také od Ministerstva obrany, jehož je zaměstnancem. Svoboda působí jako trenér moderního pětiboje v armádní Dukle.

Vedení rezortu obrany nyní zvažuje způsob jeho potrestání. V SMS zprávě to Seznam Zprávám potvrdila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Na dotaz, zda by podle ní měl Svoboda zvážit své setrvání v Dukle či zda bude zvažovat nějakou formu jeho potrestání, uvedla, že to na ministerstvu promýšlejí. „Musím od personalistů dostat nějaké info, jaké máme podle zákona možnosti,“ uvedla Černochová.

Svoboda se za své výroky omluvil už na sociálních sítích a také v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že se jen snažil hájit práva sportovců, aby nebyli diskriminováni kvůli své národnosti, barvě pleti, politické příslušnosti či pohlaví. „Šlo mi o ochranu nevinných sportovců,“ uvedl.

Jak se David Svoboda obhajoval?

Olympionik David Svoboda v rozhovoru obhajuje své názory na rezoluci OSN o ruských zločinech či o možném startu ruských a běloruských sportovců v mezinárodních soutěžích.

Ministerstvo obrany se od jeho slov pro Českou televizi už distancovalo. Uvedlo, že ve svém vystoupení relativizoval a zpochybňoval zločiny, které Rusko páchá na Ukrajině, ale také to, že by byl pro start tamních sportovců na olympiádě.

„Ukrajinští sportovci umírají za svou vlast a nikdy už na olympiádě nebudou moci svou zemi reprezentovat. Je nemorální a ohavné umožnit účast na olympijských hrách sportovcům Ruska a Běloruska. Je to výsměch mrtvým ukrajinským sportovcům a všem obětem barbarského Putinova útoku na Ukrajinu,“ napsala ministryně Černochová v oficiálním prohlášení.

Svoboda se podle svých slov kvůli svému vystoupení s Černochovou ještě nesešel ani spolu jinak nehovořili. „Já jsem podřízený, takže pokud budu vyzván, tak si s ní o tom pohovořím. Teď ale nejsem v pozici, že bych se jí ozýval,“ řekl Seznam Zprávám.

V rozhovoru rovněž uvedl, že jako voják by neměl mít žádný politický názor a že nemá osobní ambice šířit své názory.

Detaily z jednání MOV k účasti ruských sportovců na olympiádě:

Nesouhlas s účastí ruských a běloruských sportovců na blížící se olympiádě v Paříži vyjádřilo už dříve vedení českého sportu i diplomacie. V únoru se kvůli tomu sešel ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) s předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřím Kejvalem a šéfem Národní sportovní agentury (NSA) Ondřejem Šebkem.

„Jsem rád, že názor Českého olympijského výboru je v souladu s postoji olympijských výborů severských států, které jsou proti návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží,“ řekl k tomu tehdy Lipavský.

„Naším hlavním cílem je zamezit tomu, aby olympijské hry posloužily ruské propagandě,“ podotkl šéf české diplomacie s tím, že nelze ignorovat souvislost mezi brutální ruskou agresí vůči Ukrajině a jejím dopadem na mezinárodní sport.

Reklama

Doporučované