Hlavní obsah

Glosa: Vysmívat se vystrašeným lidem z Václaváku je hloupé a nebezpečné

Jan Stránský
editor analýz a publicistiky
Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Sobotní demonstrace na Václavském náměstí.

Reklama

4. 9. 2022 7:00

Bylo-li včera na Václavském náměstí padesát, nebo snad až sedmdesát tisíc lidí, jistě nešlo jen o profesionální kverulanty, dezoláty a frustráty, kteří jsou z principu proti čemukoliv.

Článek

Do centra Prahy přivedl v sobotu mnoho lidí pravděpodobně obyčejný strach. Přičemž termín „obyčejný“ je třeba brát s rezervou. Strach je mocný. Dokáže z lidí dostat to nejhorší.

Václavák byl patrně do určité míry zaplněný lidmi, kteří se nebojí o nic menšího, než je celá jejich existence. Obávají se, zda zvládnou zdražování potravin a především energií. Mají strach, zda v zimě zaplatí plyn, elektřinu, a tím pádem topení, teplou vodu. Zda nebude nad jejich síly uvařit si oběd.

Vysmívat se lidem v natolik mezní situaci, spílat jim do hlupců, Putinových zaprodanců, jak se to děje na sociálních sítích, je nemoudré.

Strach má totiž nepříjemnou tendenci růst. Čím je větší, tím silněji zatemňuje svým obětem úsudek. Vyděšený člověk je ochotnější naslouchat manipulátorům a kazatelům fejkových řešení.

„Vezmeme si naši zemi zpátky“

V Praze podle policie protestovalo 70 tisíc lidí. Účastníci žádali demisi vlády Petra Fialy. Podle premiéra za akcí stojí proruské síly.

Výstižně o tom před časem na specializovaném portálu Psychologie.cz psal psycholog Jan Kulhánek. Podíval se na věc z obráceného úhlu a sestavil „Návod pro manipulátory a vůdce davu“. Projděme si jej, abychom věděli, co nedělat a před čím případně varovat lidi vystresované zlověstnými složenkami.

Jan Kulhánek v návodu vůdcům davu píše:

  1. Systematicky předkládejte lidem zprávy, příběhy a obrázky, které budou ve společnosti vyvolávat a šířit pocit ohrožení, úzkost a strach.
  2. Větší část společnosti přestane strašidelné informace ověřovat, konfrontovat s jiným pohledem. Začnou mít velkou potřebu celý problém zpřehlednit a zjednodušit. Stačí jim v tom pomoci správnými nálepkami a směrovkami, které budou jednoduché a logicky srozumitelné.
  3. Přitlačte ještě na pilu a snažte se vyvolat pocit, že situace nemá řešení. Po počátečním odporu přijde pravděpodobně úzkost a pak rezignace na vlastní aktivitu, zůstává však naděje na spásu shůry.
  4. Dejte jim takovou spásu jednoduchým návodem – vysvětlete davu (ano, v tu chvíli se už společnost z větší části chová jako dav), že ostatní jsou neschopní, podívejte, kam nás až dovedli, zatímco vy se nebojíte a máte řešení. Budete přitom jen opakovat myšlenky, které jste lidem podsouvali již dříve. Jim tak budou vaše ideje připadat známé, logické, a tudíž uvěřitelné.

Ještě pořád vám přijde včerejší demonstrace na Václavském náměstí legrační?

+13

Vláda by měla připustit, že čelí nebezpečí radikalizace části společnosti. Už nestačí najmout PR experty a zaplatit vysvětlující billboardy, byť i to je potřeba. Jak jsme si ovšem řekli výše, část veřejnosti k nim již bude hluchá.

Jak na konci týdne informovala Česká tisková kancelář, Evropská komise zvažuje, jaké jsou možnosti zastropování cen energií a dalších kroků k omezení rekordního zdražování plynu a elektřiny. Plán možného postupu představí 14. září.

Pokud k tomu dojde, je klíčové tuhle informaci dostat do nejodlehlejší chalupy, do garsonky v suterénu paneláku v chudinské čtvrti. Sdělit ji lidem, kteří už ztratili důvěru ve vládu, v média a topí se v dezinformačním bahně.

Napsat o tom tři věty na Twitter je opravdu k ničemu. Možná bude třeba sáhnout k mimořádně drahé, ale účinné door-to-door kampani.

Pokud tedy nechceme předhodit strachem paralyzované davy nepředvídatelným, antidemokratickým a dost možná nebezpečným samozvaným mesiášům.

Reklama

Doporučované