Hlavní obsah

Místo Farského ve Sněmovně zaujme ředitelka libereckého divadla Levko

Foto: Jan Stránský, Seznam Zprávy

Jarmila Levko se hodlá ve vysoké politice věnovat kultuře.

Reklama

20. 1. 2022 10:53

Do Poslanecké sněmovny nastoupí místo Jana Farského, který se vzdává mandátu, ředitelka libereckého divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (oba STAN).

Článek

Byla první náhradnicí na společné kandidátce STAN a Pirátů pro Liberecký kraj. Dvaapadesátiletá Levko počítá s tím, že z ředitelské funkce odejde.

Farský se rozhodl vzdát mandátu poté, co čelil kritice koaličních partnerů i opozice kvůli půlroční stáži v USA, kterou chtěl absolvovat současně s výkonem své poslanecké funkce. „Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance,“ uvedl dnes v noci na sociálních sítích Farský.

Podle Levko je zatím předčasné mluvit o tom, na co se chce jako poslankyně zaměřit. „Za prvé Honza Farský mandát technicky nesložil, a samozřejmě musím zjistit, jaká je situace a domluvit se s kolegy,“ řekla. Nadále by se ale chtěla určitě věnovat kultuře. „Pak mě extrémně zajímá rozpočtové určení daní a všechny věci, které jdou od parlamentu směrem k regionu,“ dodala Levko, která byla na kandidátce STAN za Starosty pro Liberecký kraj - pod touto značkou STAN v Libereckém kraji funguje.

Ředitelkou libereckého Šaldova divadla je posledních sedm let. S postem poslankyně podle ní nejde funkce skloubit. „Počítám s tím, že se budu muset divadla vzdát, což mě samozřejmě bolí u srdce, ale jsem tady od rána do večera a nechci šidit divadlo a nechci šidit parlament. Nechci si to v Sněmovně jen takzvaně odsedět, chci se zapojit do práce a udělat třeba něco pro kulturu i z této strany,“ dodala. Předpokládá, že divadlo opustí do několika měsíců, až bude jasné, kdo ho povede místo ní.

Reklama

Doporučované