Hlavní obsah

Představitelé SPD při setkání s Pavlem kritizovali růst výdajů na obranu

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Předseda SPD Tomio Okamura, ilustrační snímek.

Podle představitelů opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je zvyšování výdajů na obranu nekoncepční a skokové. Šéf hnutí Tomio Okamura to uvedl po schůzce s prezidentem Petrem Pavlem na téma bezpečnosti.

Článek

Představitelé opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) při dnešní diskuzi s prezidentem Petrem Pavlem o bezpečnosti kritizovali zvyšování výdajů na obranu jako nekoncepční a skokové. Po jednání to řekl novinářům předseda SPD Tomio Okamura. Hnutí podle něj nesouhlasí, aby se na obranu za každou cenu utrácelo určité procento hrubého domácího produktu (HDP) ročně, výdaje se mají přizpůsobovat aktuálním potřebám a možnostem.

Okamura označil jednání na Hradě za korektní a věcné, šlo o výměnu a mapování názorů. Vyzdvihl, že nešlo o žádnou konfrontační debatu, jakou s opozicí podle něj vedou vládní strany. „Prezident představil svoje názory, my naše, nebylo to o tom, kdo s čím souhlasí nebo ne,“ řekl. Pavel podle něj apeloval na věcnou debatu o bezpečnosti a obraně, s čímž SPD souhlasí.

SPD podle Okamury na jednání upozorňovala na nekoncepční a skokové zvyšování výdajů na zbrojení. „Říkali jsme jasnou věc, že v případě, kdy třeba dojde životnost nějaké nákladné techniky, tak to může být i více než dvě procenta HDP. Ale v letech, kdy to potřeba není, tak prostě pod dvě procenta,“ uvedl. SPD odmítá bezhlavé utrácení za každou cenu, ale trvá na výdajích založených na skutečné koncepci, doplnil.

Bezpečnost a obranyschopnost chápe SPD podle Okamury jako komplexní úkol státu, jehož součástí musí být i udržení sociální a ekonomické stability, ale také energetické a potravinové bezpečnosti a schopnosti státu řešit krize. SPD trvá na tom, že občané by měli mít možnost vyjádřit se ke členství ČR v Evropské unii a Severoatlantické alianci v referendu. Apeloval také na zlepšení náborů do armády, upozorňoval na to, že chybí aktivní zálohy či kryty pro občany. Podpořil intenzivnější spolupráci v rámci visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) při koordinaci bezpečností a zahraniční politiky.

Okamura také řekl, že ideologie Evropské unie odmítá vlastenectví a propagaci tradičních hodnot. Považuje to za důvod změny přístupu občanů, kteří pak nemají zájem o vstup do armády či obecně nejsou ochotní bránit svou vlast. „Rehabilitace vlastenecké politiky je podle našeho názoru prvním důležitým krokem k tomu, aby se zvyšovala obranyschopnost naší republiky,“ uvedl.

Tématem schůzky s Pavlem podle Okamury byla i válka na Ukrajině. „Podporujeme úsilí Spojených států o mírová jednání a ukončení konfliktu. Zazněl tam vzájemně názor, že v této situaci, kdy konflikt zamrznul a fronta se neposouvá, je řešením kompromis. A otázkou je, jaký kompromis je přijatelný pro koho. Ale k absolutnímu vítězství to rozhodně nespěje,“ řekl.

Doporučované