Článek
Měla to být jednoduchá věc – zvolit koaliční většinou pět lidí do Rady České televize a jít domů. Vše ale skončilo fiaskem, kdy jednotlivé koaliční kluby přepočítávají výsledky a zjišťují, jak je možné, že ani napodruhé nebyly schopny prosadit své favority do mediální rady. Instituce, o kterou sváděly tvrdé souboje s někdejší vládou Andreje Babiše (ANO).
Byla to totiž koalice právě dnes vládnoucích stran, která zablokovala ke konci volebního období Sněmovnu, aby neprošli kandidáti ANO, SPD a komunistů.
Záhy po zveřejnění středečních výsledků přicházely ze sněmovních kuloárů první zprávy o tom, že za blamáží stojí největší poslanecké kluby, tedy ODS a STAN, každý s jinou motivací. Hledají se i „individualisté“ z menších klubů. Je totiž podezření, že volbu bojkotovali jednotlivci, kteří dali přednost vlastním preferencím a nehleděli na zájmy většiny. Jak ale kdo skutečně hlasoval, se zpětně dohledat nedá – volba je tajná.
Poslanci volili nové radní ČT. Zatím uspěl jen jeden
Ještě minulý týden byl přitom ministr kultury za ODS Martin Baxa přesvědčený, že volba projde bez zaškobrtnutí.
„Podezření, kdo to způsobil, máme. Teď na klubu zjišťujeme, kdo z nás tam nebyl, aby to někdo nemohl svést na nás,“ řekl Seznam Zprávám zdroj z poslaneckého klubu hnutí STAN. Starostové za debaklem vidí několik „partyzánů“ z klubu ODS.
„Bude to podobná partyzánština jako s Olgou,“ dodal zdroj Seznam Zpráv. Narážel na nezvolení Olgy Richterové (Piráti) místopředsedkyní Sněmovny v prvním kole. I tehdy se hovořilo o tom, že Piráti měli dostat od ODS „za vyučenou“, aby si se svými čtyřmi poslanci uvědomili, kde je jejich místo.
Naopak poslanci Starostů byli v podezření, že jsou nováčci a neumí hlasovat.
Jedno z vysvětlení, která se ihned po volbě řešila ve sněmovních kuloárech, je také to, že u některých poslanců převládly individuální preference a nedbali masivního apelu svých předsedů klubů, aby zvolili koaličně dohodnuté kandidáty.
Koalice měla u volby 99 volitelů. Ale kupříkladu předem dohodnutý historik Jiří Padevět dostal jen 89 hlasů. „Znamená to, že tedy nejméně 10 lidí hlasovalo jinak,“ potvrdil redakci další zdroj z Poslanecké sněmovny.
NENECHAT SE ZNECHUTIT A ROZLOŽIT
— Hayato Okamura (@HayatoOkamura) April 6, 2022
Drtivá většina koaličních poslanců hlasovala v tajné volbě podle dohody pro solidní prodemokratické kandidáty do Rady ČT, několik málo však zřejmě ne.
„Tato situace mě netěší. Nikdo z předsedů ale nemůže říct, že si je jistý, že všichni jeho poslanci hlasovali, jak bylo dohodnuto, protože jde o tajnou volbu,“ podotkl předseda lidoveckého klubu Marek Výborný. Signály, že by někdo z „jeho“ poslanců hlasoval jinak, než bylo dohodnuto, ale prý neměl. „Nikdo na klubu nevznesl námitku k žádné osobě,“ uvedl. Jednotlivé kandidáty prý na klub i pozval, aby se jich poslanci mohli ptát, na co chtějí.
Dodal, že je to špatný signál směrem k veřejnosti a velké zklamání. „Bude se o tom muset vést debata v koalici. Už se vlastně vede,“ dodal. Volebním fiaskem se dnes totiž měla zabývat i vláda, která odpoledne zasedla.
Rozhořčení neskrýval ani předseda vlády Petr Fiala (ODS). Kvůli volbě posouval i čas zasedání vlády, aby ministři, kteří jsou zároveň poslanci, mohli jít volit. „Diskuze ke všem volbám byla delší. Mohu říct, že to za problém považujeme a budeme se jím zabývat,“ řekl na dotaz Seznam Zpráv.
Zatímco ve středečním druhém kole poslanci vybírali již z omezeného počtu kandidátů, které zvolili v kole prvním, další volba bude muset běžet opět od začátku. „Bude nová výzva Poslanecké sněmovny. Vše úplně od začátku,“ potvrdil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).
Před dvěma týdny poslanci v prvním kole zvolili jen radního Českého rozhlasu Jaroslava Šebka a jednoho radního České televize Ilju Racka. Dnes měli zvolit náhradníka za odvolanou Hanu Lipovskou a také pětici nových radních, která má nahradit ty, jimž loni vypršel mandát.
Do druhého kola tehdy postoupili kandidáti, kteří získali nejvíce hlasů. O místo po Haně Lipovské se tak ucházeli Daniel Váňa a publicista Zdeněk Šarapatka.
Na čtyři plnohodnotná místa v Radě ČT v druhém kole kandidovalo osm lidí z původních 15. Postoupili Petr Brozda, Zbigniew Czendlik, Ivana Chmel Denčevová, Monika MacDonagh Pajerová, Jan Novák, Jiří Padevět, Michal Schuster a Radek Žádník.
Článek jsme aktualizovali v celém rozsahu.