Článek
Okresní předsednictvo SOCDEM v Ostravě vyzvalo místopředsedu strany Lubomíra Zaorálka, aby z Ostravy přešel do jiné místní organizace sociální demokracie. Své rozhodnutí zdůvodňuje nedostatečnou Zaorálkovou aktivitou v Ostravě a vadí mu rovněž volební spolupráce s uskupením Stačilo!, jehož součástí jsou komunisté. ČTK to ve středu řekl ostravský předseda SOCDEM Tomáš Krejčí. První místopředseda strany Zaorálek bude za předsedkyní KSČM Kateřinou Konečnou dvojkou na kandidátce pro sněmovní volby v Moravskoslezském kraji. Jeho vyjádření ČTK shání.
Podle Krejčího by každý člen strany měl platit nejen příspěvky, ale také chodit na schůze místních organizací. „Kolega Zaorálek příspěvky samozřejmě platí, ale podle toho, co vím z jeho místní organizace Ostrava-Poruba, tak dlouhodobě říkají, že chodí na schůze, jenom když jsou volby. Pronese tam nějaký plamenný projev a pak se zase rok neukáže. Byla kolem toho velká nespokojenost, proto jsme vydali usnesení, že mu doporučujeme, aby přešel do organizace v místě, kde se zdržuje nejvíce. Podle našeho názoru je dneska asi nejvíce v Praze,“ podotkl Krejčí.
Rozhodnutí je podle něj i reakcí na současné dění a spolupráci s uskupením Stačilo! „Lidé jsou nespokojeni s tím, jak se to vyvíjí,“ řekl Krejčí. SOCDEM se podle něj mohla spojit s dalšími menšími levicovými demokratickými stranami. „Evidentně to někteří vidí jinak,“ podotkl ostravský předseda.
Na kandidátkách Stačilo! pro letošní sněmovní volby by SOCDEM mohla mít 40 míst. Před spojením sociálních demokratů s komunisty varovali někteří bývalí lídři sociální demokracie. Členství ve straně se například rozhodl ukončit poslední senátor za SOCDEM a někdejší dlouholetý starosta Bohumína na Karvinsku Petr Vícha.
V roce 1995 sociální demokracie přijala takzvané bohumínské usnesení, které zapovídá straně spolupráci s KSČM. Někteří ze sociálních demokratů, kteří nesouhlasí se spojenectvím s komunisty pod značkou Stačilo!, přirovnávají krok ke zradě pojmenované po sociálním demokratovi a československém premiérovi z let 1945 až 1946 Zdeňku Fierlingerovi, který spolupracoval s komunisty v roce 1948. Výzvu ke spojenectví vůči Stačilo! vysvětlilo vedení SOCDEM snahou spojit síly proti vládním záměrům a tím, aby nepropadly hlasy pro levici.