Článek
„Dnešní doba si žádá jednotu, ne soupeření, proto jsem rád, že hnutí Stačilo! může přinést optimistickou zprávu, spojili jsme se všichni,“ zvolal předseda uskupení Daniel Sterzik hlasitě s odkazem na domluvené spojenectví se sociálními demokraty.
Podle něj si lidé zaslouží alternativu vůči současné vládě. „Účast SOCDEM na kandidátce Stačilo! pomůže hlavnímu záměru, a tedy, že levice bude mít hlas při sestavování další vlády,“ dodal Sterzik.
Dohromady by měli mít sociální demokraté na listinách Stačilo! skoro 40 jmen. Jana Maláčová povede kandidátku v Praze, místopředsedovi strany Lubomíru Zaorálkovi připadlo druhé místo v Moravskoslezském kraji za šéfkou komunistů Kateřinou Konečnou. Na Karlovarsku se uskupení dohodla na prvním místě pro místopředsedu SOCDEM Jiřího Nedvěda.
V Ústeckém kraji by na druhém místě za sociální demokraty ještě měl být Zbyněk Šimbera. Lídrem tamní kandidátky podle informací redakce zřejmě bude předseda tamní krajské organizace KSČM Jaroslav Komínek. Zatím nejmenovaný kandidát SOCDEM se objeví i na druhé pozici v Olomouckém kraji. Celkově se na každé krajské kandidátce mají objevit alespoň dva sociální demokraté.
Programová shoda
Sterzik také připomenul, že v minulých volbách do Sněmovny propadlo milion, podle něj převážně levicových hlasů, a jen díky tomu „Petr Fiala sestavil asociální vládu“. V případě vstupu do dolní parlamentní komory by Stačilo! vytvořilo společný poslanecký klub, dodal lídr hnutí.
Podle Maláčové má SOCDEM se Stačilo! 90procentní programovou shodu. „Stačilo rozšířilo svůj program o sociální oblast,“ dodává. Slibuje například snížení věku odchodu do důchodu.
„Společně také odmítáme pět procent HDP na zbrojení, “ dodala Maláčová.
Neshody mezi oběma subjekty panovaly kolem referenda o vystoupení z EU a NATO, které chce Stačilo! prosazovat. Zástupci sociálních demokratů se dotazům na toto téma na tiskové konferenci vyhnuli. „I zahraničněpolitické otázky mohou být součástí referenda,“ řekl krátce Lubomír Zaorálek.
Za Stačilo! budou kromě komunistů a sociálních demokratů kandidovat také zástupci České strany národně sociální (ČSNS) a Spojení demokraté – Sdružení nezávislých (SD-SN). Kandidátní listiny musejí uskupení odevzdat úřadům nejpozději 29. července.
Vlna odchodů v SOCDEM
Na protest proti spolupráci s komunisty už dříve ze SOCDEM vystoupilo několik členů, mimo jiné bývalý ministr Jiří Dienstbier, pardubický hejtman Martin Netolický či senátor Petr Vícha. Expředseda SOCDEM Michal Šmarda označil spojenectví za historickou chybu a ve straně skončí také.
Maláčová spolupráci obhajuje tím, že díky ní žádný levicový hlas ve volbách nepropadne, a naopak bude slyšet při jednání o příští vládě. Na začátku června přitom sociální demokracie oznámila, že bude kandidovat sama a začala připravovat kandidátky. Dřívější jednání se Stačilo! ukončila už v únoru s vysvětlením, že hnutí se soustředí na antisystémový program místo levicového.
Oba subjekty vzájemné spojení po obnovených rozhovorech schválily minulý čtvrtek. Spojení se ale rodilo krkolomně. Zatímco špičky SOCDEM před tím tvrdily, že se s hnutím Stačilo! shodly na programu do voleb, „národovecké“ uskupení upozorňovalo, že k dohodě zatím nedošlo.
Jako koalice více stran by pro vstup do Sněmovny bylo potřeba získat nejméně 11 procent hlasů, jako hnutí, na jehož kandidátkách budou členové více uskupení, stačí překonat pětiprocentní hranici. Volební průzkumy nyní hnutí Stačilo! připisují přes pět procent, sociální demokraté by se podle volebních modelů většinou nedostali přes tři procenta.