Článek
„Ráno ještě chybělo 111 tisíc,“ říká ke sbírce novinář Martin Ondráček, který je organizátorem iniciativy Dárek pro Putina. Ta se posledních osm měsíců snažila vybrat 60 milionů korun na houfnice D-30, které mají putovat na Ruskem napadenou Ukrajinu.
Organizátoři sbírku ukončili v neděli, kdy dosáhli cílové částky. Podle Ondráčka by měly dělostřelecké zbraně na Ukrajinu dorazit v horizontu tří měsíců. Hlavním důvodem, proč iniciativa zvolila právě D-30, bylo přání ukrajinských rozvědek.
„My spolupracujeme s vojenskou HUR a civilní SBU. No a ony si o tento typ samy řekly. Jde o zajímavou zbraň, z šedesátých let, která se vyráběla v Evropě. Teď se používá na obou stranách fronty. Ty houfnice jsou poměrně jednoduché, je to taková ta ráže Varšavské smlouvy – 122 milimetrů – a mají dostřel asi dvacet kilometrů,“ přibližuje Ondráček.
V porovnání s houfnicemi ráže 155 milimetrů, kterými například disponuje NATO, jsou D-30 o poznání levnější. Cena nebo nízká poruchovost ale podle Ondříčka nejsou jedinou výhodou. „Tady totiž neřešíte problém, který mají třeba ty 155. A to je, že prakticky nemáte šanci je získat v nějaké rozumné dodávací lhůtě, čekají se na ně totiž fronty,“ dodává.
Češi letos na zbraně posílají více peněz
Jenom letos zaslali Češi iniciativě na obranu Ukrajiny 120 milionů korun. V porovnání s předchozími dvěma lety je to nejvíce, kolik k červenci daného roku zaslali. Podle Ondříčka za tím stojí dva faktory.
„Moje první teorie se jmenuje Donald Trump, protože dal dění kolem Ukrajiny jinou dynamiku. Obrana už není zadarmo. A my jsme v týdnu po té jeho schůzce s prezidentem Zelenským v Bílém Domě vybrali asi 27 milionů,“ vzpomíná.
Druhým důvodem, proč Češi letos přispívají více, pak podle organizátora je, že lidé přehodnocují podporu muničních iniciativ. V minulosti se prý více setkával s lidmi, kteří upřednostňovali formu humanitární pomoci.
„Lidé sledují média a zajímají se. A když vidí, jak to Rusové pálí do civilních cílů, jako jsou školy nebo trhy, víc jim dochází narativ, který se začíná čím dál častěji objevovat. A to je ten, že jediný, co může tu válku zastavit, je hodně dobře vyzbrojená Ukrajina, ze který Rusové budou mít strach,“ popisuje ze své osobní zkušenosti.
Novým cílem je 500 dronových setů
Iniciativa Dárek pro Putina už v minulosti na Ukrajinu poslala například vrtulník Black Hawk, vedle toho pořádá ale i sbírky na vesty nebo drony.
„U dronů – u kterých já teda říkám, že jen s jejich pomocí se válka vyhrát nedá – je ale jeden problém, o kterém mluvíme i s těmi různými ukrajinskými skupinami. Potíž je totiž v té munici s opožděným výbuchem, respektive v tom, jak ji zajistit, aby někomu nebouchla v ruce,“ říká Ondráček.
I proto organizátoři po skončení jedné sbírky spouštějí hned další, která si klade za cíl zaslat na Ukrajinu kompletní dronové sety, které tento problém řeší. „Spolupracovali jsme na tom s českou zbrojovkou STV Group. Zhruba stovku jsme zaplatili z naší dlouhodobé sbírky a poslali to testovat na Ukrajinu. A oni to testovali na polygonu a byli z toho nadšení. Navíc to už prošlo i bojem,“ dodává.
Civilní ukrajinská rozvědka SBU si totiž kufříky s potřebnou výbavou obsahující munici odvezla na frontu, kde čelila útoku ze strany Ruska. „Jejich spolehlivost se tam potvrdila. Proto tam chceme poslat dalších pět set kusů, vyjde to na 12,5 milionů,“ konstatuje jeden z organizátorů sbírky.