Hlavní obsah

Filip se omluvil exstarostovi Prahy 6. Kolářovu rodinu spojoval s nacisty

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Vojtěch Filip.

Reklama

28. 11. 2022 14:30

Vojtěch Filip se omluvil poslanci TOP 09 a někdejšímu starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi. Nyní už bývalý šéf komunistů na jaře 2020 v přímém přenosu Prima CNN tvrdil, že Kolářovi předci mají nacistickou minulost.

Článek

„Pod tíhou důkazů a možná i vlastního svědomí bývalý předseda KSČM vlastnoručně podepsal tuto omluvu,“ napsal v pondělí současný poslanec Kolář na twitteru a přiložil fotografii s omluvou.

„JUDr. Vojtěch Filip se omlouvá panu Mgr. Ondřeji Kolářovi za nepravdivé skutkové tvrzení, že v rodinné historii Mgr. Koláře byl příslušník Gestapa,“ stojí v textu s podpisem a datem 28. 11. 2022.

Vojtěch Filip omluvu Seznam Zprávám potvrdil s tím, že ho k ní přiměl průběh projednávání. Víc se k tomu ale vyjadřovat nechtěl.

Zmínky o údajné nacistické minulosti Kolářovy rodiny se objevily v souvislosti s odstraněním sochy maršála Koněva.

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij na podzim 2019 označil starostu za nacistu. Po sociálních sítích se následně začal šířit příspěvek, že Ondřej Kolář je vnuk agenta gestapa Otty Kolare. Zcela například pomíjel fakt, že Kolar zemřel v roce 1945, kdežto otec Ondřeje Koláře – bývalý diplomat Petr Kolář – je ročník 1962.

Když byl o několik měsíců později Filip v diskuzním pořadu dotázán, co říká na výroky ruského ministra, šéf komunistů se nechal slyšet, že „to je rodinná minulost pana starosty“. Kolář na to reagoval slovy, že Filip je prase a později na něj podal civilní žalobu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované