Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zatímco kandidát na prezidenta Andrej Babiš a bývalá manažerka Jana Nagyová si mohou zatím oddychnout, další tři aktéři kauzy Čapí hnízdo by mohli mít brzo problémy s policií.
Soudce Jan Šott, který v pondělí Babiše a Nagyovou zprostil obžaloby, zároveň dal žalobcům podnět, aby se zabývali rolí tří svědků.
Dva Babišovy spolupracovníky – finanční ředitelku Agrofertu Petru Procházkovou a člena představenstva firmy Imoba Františka Šlingra – podezřívá z toho, že u soudu nemluvili pravdu.
„Výpověď pana Šlingra byla vyvrácena přinejmenším svědectvím paní (Terezy) Svěrákové a pana (Jakuba) Antoše. Jejich výpověď byla přesvědčivá, logická a byla podložena i listinnými důkazy. Pokud jde o paní Procházkovou, tak tam jde o konflikt její výpovědi s výpovědí věrohodného svědka (Filipa) Koutného,“ zdůvodnil soudce Šott na dotaz Seznam Zpráv.
Třeba v případě Šlingra jde o to, že u soudu popisoval, že mezi roky 2010 až 2013 jezdil Babiš na Čapího hnízdo jen jako host. A jen jako prostředník pak podle Šlingra řešil Babiš problematiku marketingu tohoto multifunkčního areálu. Svěráková s Antošem ale vypověděli, že Babiš nebyl žádný prostředník, že marketing řešili přímo s ním.
Procházková pak mimo jiné tvrdila, že působila jen jako zprostředkovatel pro obžalovanou Janou Nagyovou a s bývalým manažerem banky HSBC Filipem Koutným tento případ vůbec neřešila.
Policie by se tak měla zabývat tím, zda se nedopustili trestného činu křivé výpovědi. Za což hrozí od šesti měsíců do tří let vězení.
Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala potvrdil, že to začnou řešit. „Tento podnět začne státní zastupitelství v nejbližší době vyhodnocovat a zabývat se jím. Další podrobnosti zatím nelze uvést,“ řekl Cimbala.
Díky Procházkové, která je označována také za Babišovu „pokladní“, přitom podle svědectví bankéřů získala Farma Čapí hnízdo od banky HSBC úvěry v celkové výši 455 milionů korun. Podle Šotta však Procházková většinu informací popřela.
„Jsem přesvědčen, že klientka vypovídala pravdu a více k tomu v tuto chvíli nelze říci,“ uvedl Procházkové advokát Petr Kočí.
Šlingr, jehož výpovědí se má podle Šotta policie také zabývat, zatím na dotazy Seznam Zpráv nereagoval.
Soudce také žalobcům předal případ bývalého šéfa Čapího hnízda Tomáše Raka. Tento manažer v tomto případě vypovídal na policii dvakrát.
Prvně svědčil v roce 2018. Před druhým výslechem, který se odehrál v září 2021, však začal požadoval po Agrofertu 350 tisíc, které mu tento holding údajně dlužil. A výpověď následně změnil, když peníze nedostal.
„Máme za to, že by se policie měla zabývat tím, zda se nedopustil trestného činu vydírání,“ řekl soudce Šott. Za to by mu mohlo hrozit od šesti měsíců do čtyř let ve vězení.
Rak se k tomu nechtěl vyjadřovat. „Nemám k tomu žádný komentář. Každopádně z mé strany k žádnému trestnému činu vydírání nedošlo. Je to absurdní,“ prohlásil pro Seznam Zprávy Rak.
Proces s Andrejem Babišem 2022-23
První týden
- Pondělí 12. 9.: Proces roku začal
- Úterý 13. 9.: Farma byla na krach, řekl znalec
- Středa 14. 9.: Faltýnek u soudu: Babiš nic nevěděl
- Čtvrtek 15. 9.: Babiš poprvé chyběl u soudu
- Pátek 16. 9.: Na Čapím hnízdě jsem nosil ručníky, uvedl Babiš junior
Druhý týden
- Pondělí 26. 9.: Úvěr pro Čapí hnízdo řešila Babišova financiérka, řekli bankéři
- Úterý 27. 9.: Projekt Čapího hnízda nesplňoval náležitosti, řekl expert
- Čtvrtek 29. 9.: Svědek popsal práci na Čapím hnízdě: Babiše se všichni báli
- Pátek 30. 9.: Klíčový svědek: Babiš byl majitelem Čapího hnízda, řídil mne
Třetí týden:
- Pondělí 17. 10.: Babiš u soudu pomlouval nepohodlné svědky
- Úterý 18. 10.: Soud četl důkazy, Babiš mluvil o „megalži“
Čtvrtý týden:
- Pondělí 19. 12.: „Vaše chování je krajně nevhodné,“ napomenul soudce Babiše
Pátý týden:
Čtvrtek 5. 1.: Žalobce rozcupoval Babišovu obhajobu a navrhl trest