Hlavní obsah

Ministr Válek: Respirátory ve zdravotnictví skončí nejpozději příští týden

Foto: Profimedia.cz

Podle ministra mohly být respirátory zrušeny už ve středu, kdyby opoziční strany ve Sněmovně neobstruovaly. Ilustrační foto.

Reklama

4. 5. 2022 11:10

Po ukončení pandemické pohotovosti, které musí potvrdit Sněmovna, skončí poslední plošná opatření. Nebude dál ale ani možné nařídit zdravotním pojišťovnám, aby hradily jeden PCR test měsíčně bez žádanky.

Článek

Pokud Poslanecká sněmovna neschválí ukončení pandemické pohotovosti, které má na programu probíhající schůze, navrhne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) příští týden zrušení respirátorů ve zdravotnictví a sociálních službách usnesením vlády. Skončí tak nejpozději 11. května.

Ministr novinářům řekl, že zrušeny mohly být už ve středu, kdyby opoziční strany neobstruovaly jednání dolní komory Parlamentu.

„Pokud budou obstruovat celý týden, tak příští týden navrhnu zrušení respirátorů ve zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory,“ uvedl ministr. „Ale doufám, že se to dostane na pořad schůze dřív a že to schválíme. Stav pandemické pohotovosti je dneska naprosto zbytečný,“ dodal.

Takzvaný pandemický zákon, přijatý loni speciálně kvůli epidemii koronaviru, zavedl stav pandemické pohotovosti. Pokud je vyhlášený, je možné vydávat plošná protiepidemická opatření, která by neumožňoval například zákon o ochraně veřejného zdraví.

Po ukončení pandemické pohotovosti, které vláda navrhovala už od 3. května, ale musí ho potvrdit Sněmovna, tak skončí poslední plošná opatření, jako je nošení respirátorů ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb. Nebude dál ale ani možné nařídit zdravotním pojišťovnám, aby hradily jeden PCR test měsíčně bez žádanky lékaře.

Reklama

Doporučované