Hlavní obsah

Nemocnice je podle soudu odpovědná za smrt ženy po operaci žlučníku

Seznam Zprávy se kauze opakovaně věnovaly v pořadu Záhady Josefa Klímy. Podívejte se na reportáž z konce loňského roku.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

Krajem zřizovaná Nemocnice Havlíčkův Brod je odpovědná za úmrtí Jaroslavy Vencelidesové, které lékaři operovali v roce 2011 žlučník.

Článek

Rozhodl o tom dnes havlíčkobrodský soud. Žena po následných komplikacích, kterým nedokázali zabránit ani lékaři jiných zdravotnických zařízení, v říjnu 2015 zemřela. Nemocnici za to o náhradu nemajetkové újmy zažalovala rodina zemřelé. Výši náhrad dnes soud neurčil.

Dnešní rozhodnutí soudu je mezitímní, vyřešilo podstatu žaloby, nikoli výši náhrady. „Žalobci uplatněný nárok je co do základu opodstatněn s tím, že o výši nároků a nákladech řízení účastníků a státu bude rozhodnuto v konečném rozsudku,“ řekla dnes soudkyně Iveta Orlíková. Nemocnici zažaloval vdovec Petr Vencelides a oba dospělí synové zemřelé. Každý z nich požaduje 800 000 korun.

„Pro nás je dnešní rozsudek nejzásadnější, protože byla shledána právní odpovědnost žalované nemocnice,“ řekla právní zástupkyně žalobců Lenka Jahelková. Pokud se podle ní nemocnice proti dnešnímu rozhodnutí neodvolá, bude soud řešit výši náhrad, v úvahu připadá také mimosoudní vyrovnání.

Medicína je obor, kde bohužel k neočekávaným okamžikům dochází a vždycky docházet bude.
Petra Černo, mluvčí nemocnice

„Při operaci zjistili, že je tam něco jinak. Že má fyziologickou anomálii, lidově řečeno dva vývody. A oni přeťali ten nesprávný,“ řekl na konci loňského roku Seznam Zprávám vdovec Petr Vencelides.

Jak popisuje Vencelides, operatér z nepochopitelných příčin popletl konce přestřihnutého střeva. A na žlučovod „našil“ nesprávný konec střevní kličky. Střevní obsah tak nebyl nasměrován směrem žaludek–konečník, ale směrem k žlučovodu. Žluč nemohla dostatečně odtékat, došlo k významné poruše hojení vytvořené spojky a k rozpadu sešití střeva a žlučovodu.

„Medicína je obor, kde bohužel k neočekávaným okamžikům dochází a vždycky docházet bude. Každý operační výkon, ač jej veřejnost považuje za banální, není banální nikdy. Při každém operačním výkonu nějaká rizika nastávají,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Lékaři podle ní před soudem svůj postup vysvětlili, do poslední chvíle byli přesvědčení, že postupují správně. „A je zvláštní, že v rukou lékařů v Hradci Králové byla paní Vencelidesová téměř hned po výkonu, ale k reoperaci v Hradci došlo až po dvou letech,“ uvedla Černo. O dalším postupu nemocnice či případném odvolání se podle ní bude nyní nemocnice radit se svými právními zástupci.

Podle Jahelkové byl spor dlouholetý. Vdovec se původně obrátil na policii, která nechala zpracovat znalecký posudek, jehož závěry vyzněly ve prospěch nemocnice. Stejně případ uzavřela i komise vytvořená Krajem Vysočina. „Závěry vždycky odkazovaly na to, že na vině jsou anomálie žlučníku, a odpovědnost (nemocnice) byla striktně odmítána,“ řekla Jahelková. Situace se podle ní změnila posudky, jejichž závěry byly projednány před havlíčkobrodským soudem.

Operace, původně prováděná laparoskopicky, byla podle soudu indikovaná správně, správná byla i provedená předoperační vyšetření. Když se během laparoskopie ukázala anomálie ženina žlučníku, přešli lékaři na klasickou operaci s otevřenou ránou. Podle soudu chybovali lékaři, když řešili poranění žlučovodu napojením na tenké střevo. Opíral se přitom o závěry ústavního znaleckého posudku. Špatný postup byl podle něho důsledkem toho, že se obsah trávicího ústrojí posunoval do žlučovodu, což bylo příčinou opakovaných zánětů a vzniku septických stavů.

Následným komplikacím nedokázali zabránit ani lékaři v nemocnici v Hradci Králové a pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), nepomohla ani transplantace jater.

Reklama

Doporučované