Hlavní obsah

Předsedou Nejvyššího správního soudu se stal Karel Šimka

Foto: ČTK

Soudce Karel Šimka.

Reklama

2. 2. 2022 15:06

Předchozí šéf NSS Michal Mazanec skončil na sklonku loňského roku kvůli dosažení věkové hranice 70 let.

Článek

Předsedou Nejvyššího správního soudu se stal soudce Karel Šimka. Narodil se v roce 1973, vystudoval právo a politologii na univerzitách v Plzni, Praze a Passau. Působil nejprve jako civilní a exekuční soudce, a to od roku 2001.

K Nejvyššímu správnímu soudu byl dočasně přidělen v letech 2004 až 2005. Od podzimu 2005 se stal natrvalo soudcem NSS a později i předsedou senátu. Předsedal kárnému senátu pro věci soudců.

Prezident jmenoval nového šéfa NSS dnes odpoledne na Pražském hradě. Varoval ho před politizací této instituce a expandováním mimo okruh její působnosti. Tato tendence podle něj kazí renomé soudní soustavy a vede k „poznámkám o soudcokracii, případně o třetí komoře Parlamentu“.

Prezident mohl vybírat pouze z řad soudců tohoto soudu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) už dříve uvedl, že mezi kandidáty byli vedle Šimky soudci Filip Dienstbier a Barbara Pořízková. Předchozí ministryně Marie Benešová (za ANO) navrhovala jako kandidáta na Mazancova nástupce právě Dienstbiera.

NSS, který sídlí v Brně, je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů ve správním soudnictví. Aktuálně u něj působí 35 soudců. Funkční období předsedy soudu trvá deset let.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované