Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Naměřená přírodní radiace ze vzorků elektrárenského popílku ze staveniště D11 na Trutnovsku není důvodem pro další omezení stavby dálnice, zdraví lidí na staveništi neohrožuje. Vyplynulo to z vyjádření zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Ředitelství silnic a dálnic kvůli zvýšeným hodnotám radioaktivity v některých vzorcích pozastavilo práce v úseku dlouhém asi 300 metrů minulý týden.
„Toto zjištění spolu s naměřenými dávkovými příkony radiace na místě stavby nezakládá důvod pro jakákoliv bezprostřední opatření ve vztahu ke stavbě D11 a ani neznamená ohrožení zdraví jakýchkoliv osob, které se v dané lokalitě pohybují. Inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost předali správci stavby pokyny, jak má dále postupovat,“ uvedla Lenka Babická z oddělení strategie úřadu.
Ředitelství silnic a dálnic oznámilo brífink k aktuální situaci na středeční dopoledne.
Vzorky ze stavby u elektrárny Poříčí odebrali inspektoři minulý pátek. Zjistili, že hodnoty radioaktivity jsou mírně zvýšené jen u některých z nich.
V trase dálnice jsou tři haldy popílku z uhlí spáleného v minulosti v trutnovské elektrárně Poříčí. Spálené uhlí obsahovalo radon. V haldách byly zjištěny zvýšené koncentrace radioaktivity. Státní úřad pro jadernou bezpečnost již ve čtvrtek uvedl, že naměřené hodnoty radiace nejsou zdraví nebezpečné, ale rozhodl se pro podrobné měření na místě a odebrání vzorků.
Stavba 21 kilometrů dlouhého úseku za 11,7 miliardy korun bez DPH začala loni v říjnu. Do provozu by měla jít na jaře 2028. Má 28 mostů, dva tunely a tři mimoúrovňové křižovatky. Buduje ji sdružení v čele se společností MI Roads. Stavbu v minulosti zdržovaly spory o vítězství v tendru.
D11 z Prahy do Hradce Králové a na hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978, první devatenáctikilometrový úsek z Prahy do Bříství byl otevřen v říjnu 1984. Zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových 113 kilometrů. Od prosince 2021 dálnice končí na severním okraji Jaroměře.