Hlavní obsah

Ředitelé SŠ neplánují navyšování kapacit pro 3. kolo přijímacích zkoušek

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační obrázek

Pražské střední školy neplánují navyšovat kapacity tříd pro třetí kolo přijímacích zkoušek, přestože to umožnili radní. Ředitelé upozorňují na prostorová omezení a dopad na kvalitu výuky.

Článek

Navyšovat kapacity tříd a nabízet další volná místa pro třetí kolo přijímacích zkoušek nemají střední školy v Praze v plánu. Řekli to ředitelé škol, které ČTK oslovila. Výjimku, která umožní navýšit nejvyšší povolený počet žáků v jedné třídě z 30 až na 34 žáků, schválili ve čtvrtek pražští radní. Ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze 1 (MSŠCH) a předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček poukázal na to, že školy si ve třídách nechávají místo pro žáky, kteří například opakují ročník.

V hlavním městě se v prvním kole přijímacích zkoušek na středoškolské čtyřleté či kratší obory nedostalo asi 20 procent uchazečů z pražských základních škol. Opozice rozhodnutí radních kritizuje, poukazuje na to, že školy nemusí ve třetím kole zohledňovat výsledky testů Cermatu a přijímací řízení by tak mohlo být netransparentní.

„Nemyslím si, že někdo z kolegů půjde na 34, to je obrovské riziko,“ řekl Zajíček. Domnívá se, že spousta ředitelů si o výjimku požádala už dříve, protože se snažili zřizovateli vyhovět a přijmout co možná nejvíce žáků.

Například na Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7 o navyšování kapacit a nabízení míst pro třetí kolo také neuvažují. ČTK to řekla ředitelka školy a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. „Pokud by to bylo pro druhé kolo, tak možná, ale pro třetí kolo, to už ne,“ řekla. Navýšení kapacit a nabídnutí míst pro třetí kolo nezvažovala ani ředitelka Gymnázia Jana Nerudy Zuzana Wienerová.

Místa nebude navyšovat ani Malostranské gymnázium, které nabízí studium na osmiletém gymnáziu, řekl ČTK ředitel Tomáš Ledvinka. „U nás technicky ty prostorové možnosti tříd to neumožňují, protože by se nám tam logicky nevešli, ani tam nedostaneme ten nábytek,“ řekl Ledvinka. S velkou pravděpodobností by k rozšíření nepřistoupili ani v případě, že by se do třídy další lavice vešly. „Je potřeba si uvědomit, že ten dopad na tu kvalitu je velmi negativní, čím víc dětí ve třídě. U toho víceletého gymnázia je to nesmysl, to takhle řešit,“ řekl. Požadavek podle Ledvinky asi není prioritně směřovaný na jeho školu, jelikož nenabízí čtyřleté studium.

Místa navíc pro třetí kolo nebude nabízet ani Gymnázium prof. Jana Patočky, řekla ČTK ředitelka Jana Drake. Kapacita v učebnách školy je maximálně 32 žáků ve třídě, možnost navýšení na 34 míst z kapacitních důvodů budovy není, uvedla. V prvním kole nabízela škola dohromady 60 míst ve dvou třídách.

Zajíček o výjimku pro navýšení počtu dětí ve třídě v MSŠCH zažádal loni, pro první kolo nabídl v každé třídě prvního ročníku 32 míst, řekl. Rezervu dvou míst potřebuje třeba pro případ, že by někdo ze žáků přerušil studium či opakoval ročník, uvedl. Dodal, že další třída se do Masarykovy střední školy chemické nevejde.

Školský zákon umožňuje zřizovateli školy povolit výjimku z nejvyššího počtu dětí ve třídě, pokud to není na újmu kvalitě vzdělávání a jsou splněny hygienické podmínky. Zřizovatelem středních škol v Praze je magistrát.

Doporučované