Hlavní obsah

S covidem do izolace. Za půl roku už to platit nemusí

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Reklama

12. 11. 2022 18:37

Pokud nebude koronavirus dál mutovat a varianta omikron by tak zůstala poslední, mohla by se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zmírnit pravidla. Pacient s covidem by nemusel do izolace.

Článek

Nemoc covid-19 by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mohla být vyškrtnuta ze seznamu nemocí, u kterých je povinná izolace. Ministr v Brně na dotaz novinářů řekl, že si dokáže si představit, že by se to stalo v první polovině příštího roku.

Dodal však, že doporučení musejí dát odborníci. V současné době trvá povinná izolace týden od pozitivního testu. Válek v Brně vystoupil na sjezdu České lékařské komory.

„To není něco, co rozhoduje politik, to je věc odborná. Máme tady Národní institut pro zvládání pandemií, který by měl dát jasné doporučení. Ve chvíli, kdy to doporučení zazní, vypadne covid z těchto onemocnění,“ uvedl ministr.

Dokáže si představit, že by se to stalo v první půlce příštího roku. Předpokladem podle něj bude, že převažující varianta koronaviru omikron nebude dál mutovat a nynější submutace se projeví jako slabé. „Osobně bych byl rád, aby to bylo co nejdříve,“ uvedl Válek.

O odborné debatě, zda budou ještě u covidu-19 nutné izolace a jak dlouhé, hovořil nedávno epidemiolog Rastislav Maďar. Podle něj začne mezinárodní debata na toto téma na jaře. Také on to ale podmínil tím, že se neobjeví žádná nová nebezpečná varianta viru. Česko samotné si ale podle Maďara nemůže stanovit, že dál nebude po nakažených izolaci požadovat. Mohlo by to znamenat potíže třeba při cestování.

Podobně mluvil také Válek. „Situaci velmi intenzivně monitorujeme a já jsem pověřil konkrétního člověka na Ministerstvu zdravotnictví, aby to pravidelně hlídal. A možná to budeme my, kteří to téma vyzdvihneme a navrhneme,“ uvedl ministr.

V současnosti je převažující variantou koronaviru právě omikron, který způsobuje jiné příznaky než původní covid, chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti, a onemocnění u většiny lidí nemá tak závažný průběh. Je však výrazně nakažlivější.

Od konce června proto Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den byl kolem 4700 a v nemocnicích byly maximálně necelé 2000 covidových pacientů.

Reklama

Související témata:

Doporučované