Článek
/Od zvláštní zpravodajky v Londýně/
Český premiér Petr Fiala v pondělí podvečer rázným krokem zamířil k ikonickým dveřím Downing Street 10.
V sídle britských premiérů v Londýně jej čekala schůzka s jeho britským protějškem Keirem Starmerem. Jednalo se o první návštěvu českého premiéra v Downing street od roku 2018, kdy Andreje Babiše přijala někdejší premiérka Theresa Mayová.
„Je to pro nás i pro mě osobně velmi důležitá příležitost,“ vzkázal na začátek jednání Starmer s tím, že návštěva symbolizuje sílu vzájemných vazeb. Podobně se vyjádřil i Fiala, podle kterého schůzka potvrdila, že vztahy mezi Českou republikou a Velkou Británií jsou „vynikající“.
„Jsme pevnými spojenci, nic na tom nezměnil ani odchod Velké Británie z Evropské unie. Jsme spojenci, kteří sdílejí zájem o stabilitu a bezpečnost v Evropě,“ vzkázal Fiala krátce po skončení schůzky a Británii označil za klíčového partnera České republiky, se kterým ji pojí řada společných hodnot.
Český a britský premiér během jednání podepsali memorandum, které posílí partnerství zemí v oblasti jaderné energetiky. To má České republice přinést energetickou bezpečnost a cenově dostupné energie pro budoucí generace.
Kroku předcházelo navázání strategického partnerství mezi britskou společností Rolls-Royce SMR a českým polostátním energetickým podnikem ČEZ, které bylo oslavováno coby významný posun v česko-britské spolupráci.
Starmer podle Fialy řekl, že v České republice vidí silného partnera. Země podle něj budou nyní intenzivně spolupracovat na vývoji malých modulárních reaktorů. Prozradil přitom, že firma Rolls-Royce SMR zvažuje, že na českém území postaví továrnu na tyto reaktory. „Otevírá se tu opravdu velký potenciál pro spolupráci,“ řekl Fiala a upozornil mimo jiné na potenciální vznik velkého množství pracovních míst.
Ještě před odletem do Londýna Fiala v projevu přivítal Starmerovu snahu o reset vztahů se sedmadvacítkou. Sblížit Británii po brexitu opět s EU slíbil britský premiér už při svém zvolení. Slova nedávno proměnil v činy, když dojednal sérii dohod s Evropskou unií, které mají posílit obrannou spolupráci a usnadnit obchodování i hraniční kontroly.
Minulý týden pak Británie uzavřela průlomový jaderný pakt s Francií. Zahraniční pozorovatelé jednání, v rámci nichž ke kroku došlo, označují za symbolický konec bouřlivých vztahů mezi zeměmi, které provázely odchod Británie z EU. Krok je podle nich reakcí na přetrvávající ruskou hrozbu i proměnlivost postojů amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Také během schůzky Fialy a Starmera padla řeč na čím dál nejistější situaci ve světě. Český premiér přivítal vůdčí roli Británie v takzvané koalici ochotných, tedy zemích podporujících Ukrajinu, která už se čtvrtým rokem brání ruské agresi.
Británie ve čtvrtek hostila dosud největší schůzku koalice. Jednalo se o vojenské podpoře napadené zemi i zesílení ekonomického tlaku na Rusko. Schůzky se skrze videohovor účastnil i premiér Fiala.
Starmerova vláda slíbila, že v případě příměří na Ukrajině koalice ochotných zajistí tamní nebe, podpoří bezpečí na moři a obnoví pozemní síly.