Článek
Střední školy, charity a další organizace přijdou o dotace v celkové výši 43 milionů korun. V tiskové zprávě o tom informovalo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). To jako důvod označilo zákon o střetu zájmů a zakázky zadané u společností z koncernu Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše.
„Žadatelé jsou v této věci spíše oběťmi, jelikož je zástupci tehdejší vlády ujišťovali, že střet zájmů neexistuje. Navíc společnosti z koncernu Agrofert nepravdivě uváděly, že Andrej Babiš není jejich skutečným majitelem,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Zákon o střetu zájmů zakazuje, aby společnosti ovládané členem vlády získávaly veřejné zakázky. Přesto v letech 2017 až 2020, kdy byl Babiš ve vládě, dosáhly společnosti z koncernu Agrofert na zakázky, na které mělo jít přes 43 milionů korun z evropských fondů v rámci dotačního programu IROP.
S ohledem na postoj Auditního orgánu Ministerstva financí, finální závěry auditu Evropské komise ke střetu zájmů a všechna dostupná expertní stanoviska má MMR povinnost tyto finanční prostředky neproplatit a ty již proplacené vymáhat.
„Musíme postupovat podle zákona. Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí,“ řekl Bartoš.
Traktory bez dotací
Neproplacení nebo zpětné vymáhání se týká celkem devíti příjemců evropských prostředků z programu IROP. Patří mezi ně především střední zemědělské školy a charity, nejčastěji ze Středočeského kraje. Zakázky se týkaly nákupů zemědělské techniky či dopravních a osobních automobilů.
Ve Středočeském kraji jde o dotace celkem za 27 milionů korun. Primárně šlo o nákupy traktorů a jiné zemědělské techniky pro střední školy a školní statky. Ve výběrových řízeních zvítězily firmy z koncernu Agrofert, a to v době, kdy byl Andrej Babiš premiérem.
„Jsem opravdu rozezlena, protože v některých případech firmy do soutěže předložily čestná prohlášení o střetu zájmů, tedy spíše o jejich ‚nestřetu‘ zájmů,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).
Traktory a další technika jsou podle ní nezbytné pro fungování školních statků, kde jsou desítky krav, hektary polností a vše slouží pro výuku žáků. Neplatnost smluv tak může mít zásadní důsledky.
„Samozřejmě s péčí řádného hospodáře využijeme opravných prostředků a zanalyzujeme, kdo případnou škodu způsobil, zda nebyli zadavatelé uvedeni soutěžícími firmami v omyl, a rozhodneme o případném vymáhání prostředků. Spousta starostí a práce navíc jen proto, že se tehdejší premiér Andrej Babiš nedokázal odstřihnout podle zákona od svého byznysu,“ dodává Pecková.
Porušení zákona o střetu zájmů dopadá také na sedm projektů Olomouckého kraje. Jednalo se rovněž o nákup traktorů a různých zemědělských strojů. „Jsem si jistý, že k primárnímu pochybení došlo na straně dodavatele techniky, který patrně neuvedl správně všechny své parametry, což mu umožnilo zúčastnit se zakázky,“ řekl hejtman Josef Suchánek (STAN).