Článek
Studenti práv Univerzity Karlovy zvítězili v letošním ročníku prestižní mezinárodní soutěže pojmenované po někdejší dánské soudkyni a političce Helze Pedersenové, která je simulací soudního řízení na základě Evropské úmluvy o lidských právech. Vítězové z české univerzity porazili tým soupeřů ze soukromé španělské univerzity Instituto de Empresa (IE). Finále se konalo v pátek u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku, plyne z tiskového prohlášení ECHR.
Soutěžní týmy bojovaly o vítězství ve fiktivním případu týkajícím se užívání léčebného konopí a práva na respektování soukromého života, osobní autonomie a majetkového práva. Porota se skládala ze současných a bývalých soudců ECHR, člena kanceláře předsedy soudu a autora případu. Předsedal jí soudce Gilberto Felici ze San Marina.
Soutěž Helga Pedersen Moot Court Competition (HPMCC) pro studenty práv probíhá v anglickém jazyce pořádá ji Rada Evropy společně s Evropským sdružením studentů práv (ELSA). Třináctého ročníku soutěže se účastnilo 18 univerzitních týmů ze 14 zemí včetně Bulharska, České republiky, Francie, Gruzie, Německa, Řecka, Irska, Itálie, Nizozemska, Portugalska, Slovinska, Španělska, Ukrajiny a Británie. Týmy byly vybrány na základě písemné fáze a regionálních kol.
Evropský soud pro lidská práva byl zřízen ve Štrasburku členskými státy Rady Evropy v roce 1959 k zajištění plnění závazků vyplývajících z úmluvy Rady Evropy o ochraně lidských práv a základních svobod. Rada, která není institucí Evropské unie, má nyní 46 členských států a několik zemí se speciálním statusem. Česká republika se k Radě Evropy připojila 30. června 1993. Rusko bylo vyloučeno v březnu 2022 kvůli útoku na Ukrajinu.