Článek
Zatímco v pražských Holešovicích teplota odpoledne stoupala až ke čtyřiceti stupňům Celsia, o pár stovek metrů na druhém břehu Vltavy bylo o několik stupňů příjemněji. „Holešovická tržnice stále nemá žádnou zeleň, jsou tam jenom střechy a zpevněné plochy,“ vysvětluje teplotní rozdíl expert na klimatická opatření Jan Macháč.
Tento jednoduchý příklad demonstruje, jak zásadní je v letních dnech pro město zeleň, která v boji s horkem zásadně pomáhá. Úterní teploty v hlavním městě často stoupaly vysoko přes třicet stupňů a v místech, kde chybí zeleň, nebylo výjimkou i více než čtyřicet stupňů.
Teplotní mapa širšího centra Prahy:
Podobné teplotní rozdíly v rámci jednoho města nejsou ničím neobvyklým. Místům, která se zahřívají více, se odborně říká teplené ostrovy. „Můžeme si pod tím představit zastavěné území, které má spoustu nepropustných ploch. Ty se v létě zahřívají, protože jsou často tmavého odstínu a není tam žádná zeleň, která by to ochlazovala,“ doplnil Macháč.
Město se snaží s teplotami bojovat, má vypracovanou adaptační strategii a pracuje mimo jiné s potřebou doplňovat stromy do ulic. „Často nám brání i to, že se vysází nevhodné druhy, které příliš neprospívají,“ říká Macháč. Stromy podle něj mají dnes díky lepšímu plánování a výběru vhodných druhů mnohem větší šanci na přežití, dříve se jich většina potřebného věku desíti let nedožila.
Česko v úterý zažilo dosud nejteplejší den letošního roku. Teploty na řadě míst výrazně překonaly 35 stupňů Celsia, což je hranice takzvaného supertropického dne. Nejvíce naměřili v Husinci-Řeži u Prahy, kde bylo odpoledne 37,4 stupně Celsia. Rekord pro 2. červenec zaznamenalo 120 ze 170 stanic, které fungují alespoň 30 let. ČTK to řekl Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Teploty odpoledne stoupaly vysoko především v Čechách. V Doksanech na Litoměřicku bylo 37,3 stupně Celsia, v Tuhani na Mělnicku 37,1 stupně, v Dobřichovicích u Prahy rovných 37 stupňů a Neumětely na Berounsku naměřily 36,6 stupně Celsia.