Článek
S příchodem jara přibývá vážných úrazů rukou včetně amputace. Chirurgové z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně takových pacientů od začátku dubna ošetřili 21. Často se ale setkávají s tím, že lidé oddělenou část těla nesprávně uchovají, což je přitom zásadní pro její úspěšné přišití.
Jak se má postupovat, proto popisují ve videu. Věří, že tato forma komunikace osloví zejména mladší generaci a pomůže jí v kritické situaci zachovat chladnou hlavu a správně zareagovat. V tiskové zprávě to dnes uvedla lékařka Mária Lacková.
Úrazy horních končetin jsou často spojeny s prací na zahradě. Typickými příčinami bývají nehody při používání cirkulárních pil, úhlových brusek, seker či akumulátorových nůžek. Celoročně tvoří významnou část případů pracovní úrazy, které nezřídka způsobují těžká devastující poranění i ve vyšších částech končetiny.
„Zdravotníci včetně záchranářů jsou většinou dobře informováni, avšak laická veřejnost při péči o amputát mnohdy postupuje chybně,“ uvedla Lacková. Chirurgové z brněnské kliniky se setkávají s tím, že jsou části těla macerované nebo zmrzlé. Takto poškozené je již nelze vždy úspěšně přišít. Pokud se pacienti naopak zachovají správně, zvyšují svou šanci na záchranu prstů či dlaně. „U dobře ošetřeného amputátu se prodlužuje doba pro úspěšnou replantaci až na 24 hodin od úrazu,“ doplnil přednosta kliniky Zdeněk Dvořák.
Podle odborníků je nejdůležitější zastavit krvácení, ruku tedy zvednout a zranění zavázat. Následně je třeba zavolat sanitku. Klíčové je amputát najít a následně položit na navlhčenou gázu a zabalit do igelitového pytlíku. Ten je poté třeba vložit do sáčku, který je naplněný vodou a ledem v poměru dva ku jedné.