Článek
Čeští hasiči se vracejí z desetidenní mise v Texasu, kde armádě a národní gardě pomáhali s vyhledáváním obětí po bleskových povodních. Ty si vyžádaly nejméně 135 obětí a další tři osoby se stále pohřešují, přičemž úřady původně hovořily o výrazně vyšších číslech.
Na místě působili příslušníci USAR (Urban Search and Rescue) týmu, který se specializuje na vyhledávání obětí v troskách. Češi jich našli minimálně pět.
Celkem 16 hasičů rozdělených do dvou týmů procházelo břehy řeky Guadalupe. Každá skupina měla k dispozici dva psy a jednoho dronistu. „Když začal pes reagovat na nějaké místo, stáhli jsme ho a začali jsme vyšetřovat malým dronem ve výšce dvou až čtyř metrů. Byly tam velké nánosy trosek a tímto způsobem bylo zajištěno, aby psovod zvolil optimální trasu,“ řekl dronista a kameraman Jiří Studnička, který byl s týmem v Texasu.
„Zároveň jsme se tak vyvarovali nějakým vysoce rizikovým záležitostem,“ dodává.
Členové USAR týmu na místě prováděli druhotné vyhledávání. Jejich úkolem nebylo přímo vyhledávat oběti, ale vyznačovat místa, kde by se mohly nacházet. „Když pes nějaké místo detekoval, tak jsme ho označili, aby se potom mohlo propátrat. Dále jsme se ale nedozvěděli, jestli tam někdo byl, nebo ne,“ řekl Studnička.

Dronisti prohledávají místa, která psi označí.
Denně hasiči prohledali přibližně deset kilometrů území proti proudu řeky. „Naše činnost odpovídala výcviku. Operovali jsme sice ve vysokých teplotách okolo 35 stupňů, takže ta situace byla náročná, není to ale nic, s čím by se kolegové nevypořádali,“ popisuje složitost operace Studnička.
Uznání od Američanů
Za svou práci čeští hasiči získali pamětní medaili od guvernéra Texasu Grega Abotta - a to hned druhý den své mise. Svůj vděk za jejich zapojení vyjádřil i generál letectva Steven Nordhaus.
„Guvernér Abott chtěl, aby tým nastoupil kompletní, každého ocenil zvlášť, každému podal ruku a prohodil s ním pár slov. Stejně tak to udělal i generál Nordhaus. Tohle ocenění je pro nás velká čest. Nikdo z nás to nečekal,“ řekl Studnička.

Generál Nordhaus přivítal české hasiče na letišti při návratu na základnu.
„Jsme vděční za Českou republiku, která je od roku 1993 partnerem texaské (a nebraské) gardy. Když se spojíme, naše schopnost pomáhat komunitám v krizi se znásobí,“ uvedl generál Nordhaus na síti X.
Jediný tým ze zahraničí
Český tým USAR pomáhal americkým složkám jako jediný zahraniční tým. Umožnila to více než třicetiletá spolupráce mezi národními gardami a českou armádu, přičemž AČR vyslání hasičů do USA zprostředkovala.
„Česká republika je jedinou zemí, která je partnerem dvou státních národních gard, Texasu a Nebrasky. Vzhledem k dlouhé historii tohoto partnerství spolu jednotky Národní gardy USA a Armády České republiky spolupracovaly a prováděly společný výcvik v celé řadě oblastí, včetně reakce na katastrofy a mimořádné události,“ uvedl Don Cordell, mluvčí Velvyslanectví USA v Praze.

Hasičský záchranný tým USAR.
V roce 1993 byla Česká republika jedním z prvních partnerů USA v Programu státního partnerství. Ten původně sloužil jako pomoc bývalým sovětským státům a zemím Varšavské smlouvy s reformou bezpečnostního sektoru. Nyní se zaměřuje například na oblast výcviku.
„V uplynulém roce spolupracovaly texaská a nebraská národní garda s českými ozbrojenými silami na 19 projektech, včetně projektu, jak vybudovat silnější české ozbrojené síly a jak zvýšit kvalifikaci jejich vojáků. V letošním a příštím roce toho uděláme mnohem více. Program státního partnerství zajišťuje, že v případě krize můžeme stát bok po boku,“ uvedl pro Seznam Zprávy major Clinton Hilligoss z kanceláře obranné spolupráce Velvyslanectví USA.
Klobásy a koláče
V americkém Texasu je také velmi rozšířená komunita s českými kořeny. Od těchto obyvatel, kterým se přezdívá Czexans, dostávali hasiči velkou podporu. Texaští Češi pro tým uspořádali večeři a dovezli jim české pochutiny jako například koláče a klobásy. S jídlem za hasiči jeli přes 700 km.

Hasiči na večeři s českými Texasany.
„Od počátku naší mise o nás dobře věděli, byli s námi v kontaktu a připravili nám i skvělou večeři. Naši krajané nám prostě chtěli ukázat, že jsme „jejich“. A navíc - tohle jídlo urazilo víc než 700 km, než se dostalo k nám. I tvrdým hasičům se pak těžko hledají slova,“ poděkovali na facebooku hasiči.
Na závěr večera předala Monika Procházková, prezidentka Society of Texas - Bexar County, texaskou vlajku veliteli týmu Jaromíru Pieschovi – jako symbol poděkování a úcty.
🥧 Klobása a koláče. Pro někoho jenom jídlo, nás připomínka domova a toho, proč tu vlastně jsme. 🇨🇿 Česká komunita v...
Posted by Hasičský záchranný sbor ČR on Thursday, July 17, 2025
Podle Studničky byli týmu vděční všichni, na které během mise narazili. „Záleží to hodně na té nátuře těch lidí v Texasu. Událost je velmi tragická a tou rozlohou a bleskovostí toho přírodního jevu to ti lidé vnímají velmi citlivě,“ uzavírá.