Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Veterináři letos obdrží na odměnách mimo jiné za nasazení při slintavce a kulhavce navíc 6,625 milionu korun. Navýšení dojednal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) poté, co odboráři koncem dubna v otevřeném dopise vyzvali ministra Výborného, aby řešil kritickou personální a platovou situaci ve Státní veterinární správě (SVS).
Krizi podle odborářů kromě slintavky způsobuje i nízký počet zaměstnanců a neadekvátní ohodnocení za náročnou a odbornou práci. ČTK v pondělí o mimořádné odměně pro veterináře informovalo Ministerstvo zemědělství.
„Zaměstnanci veterinární správy si zaslouží odpovídající ohodnocení za svou práci. Letos navíc museli zavést mimořádná opatření proti slintavce a kulhavce, která vypukla v chovech blízko českých hranic. Jejich úsilí, aby se tato nebezpečná choroba k nám nedostala, už trvá přibližně dva měsíce a zatím se daří šíření nákazy na naše území zabránit. To byl jeden z důležitých důvodů, proč jsem se obrátil na Ministerstvo financí, aby nám umožnilo letos navýšit odměny pro veterinární správu,“ uvedl Výborný.
Podle Ministerstva zemědělství se letos jedná o mimořádné navýšení, v současnosti ale jedná s Ministerstvem financí o trvalém a plošném navýšení platů veterinárních inspektorů pro příští roky. Peníze letos poskytne Ministerstvo zemědělství ze svých ušetřených prostředků na běžné výdaje.
Veterináři si v otevřeném dopise stěžovali, že se od 7. března střídají v nonstop pohotovosti na hranicích, a obnovili také krizovou linku, která byla v roce 2023 z úsporných důvodů zrušena. Zmiňovali, že zajistit potřebný výkon činností je čím dál obtížnější, obzvláště poté, co se loni propouštělo a byly seškrtány prémie a řada pracovníků raději odešla do soukromého sektoru. Zároveň upozorňovali, že s ohledem na náročnost přípravy, požadovanou odbornost a zodpovědnost jsou neadekvátně ohodnoceni a řada tabulkových míst zůstává kvůli nezájmu neobsazena, což ohrožuje schopnost SVS zajišťovat veterinární dozor.
Na problém s nedostatkem zaměstnanců už dříve upozornil i ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Letos v lednu uvedl, že chybí zejména veterinární lékaři a inspektoři na kontroly v terénu, například na jatkách. Semerád tehdy řekl, že zatímco po vstupu Česka do EU v roce 2004 měla správa 1750 zaměstnanců, dnes jich je 1250.