Hlavní obsah

Vyhrožovali z Dnipra českým školám bombovým útokem. Zadržený muž byl propuštěn

Foto: Eurojust, SZ

Výhružné e-maily loni paralyzovaly české školství. Policie zadržela údajného pachatele na Ukrajině.

K případu zadržení muže, který loni v září vyhrožoval bombovým útokem školám v několika státech Evropy včetně Česka a Slovenska, vydal nový report Eurojust.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pachatel, který hrozil stovkám českých škol bombovými útoky, byl minulý týden zadržen v ukrajinském městě Dnipro, ale jak nyní vyplynulo ze zprávy organizace Eurojust, byl následně propuštěn do doby, než policejní a další orgány podniknou případné následné kroky.

Mezinárodní operace, na které se podíleli policisté z Česka, Slovenska, Lotyšska a Ukrajiny, byla podle agentury Eurojust, která pomáhá koordinovat práci bezpečnostním složkám při boji proti terorismu a závažné organizované trestné činnosti, podle nejnovějšího reportu dobrá a efektivní. Pochybení v komunikaci, kdy slovenská strana informovala o dopadení mladíka z Ukrajiny dříve, než bylo dohodnuto, agentura dál komentovat nechce.

Válečné podmínky, popisuje koordinátor

„Situaci jsme si mezi námi vyjasnili v rámci společného vyšetřovacího týmu. A asi pochopíte, že nebudu způsob, jakým jsme si to vyjasnili, sdělovat veřejnosti. Mohu říci, že je to věc, která se občas stane, něco se zveřejní dříve, než by mělo. Uděláme do budoucna maximum pro to, aby i v této oblasti spolupráce proběhla bez ztráty kytičky,“ říká pro Seznam Zprávy Pavel Zeman, který od roku 2025 působí národní člen ČR v Eurojustu a případ koordinuje.

Podle reportu byl muž podezřelý z rozesílání e-mailů zadržen poté, co mezinárodní tým provedl dvě domovní prohlídky. Během nich policisté mimo jiné zabavili elektronická zařízení obsahující velké množství materiálů, které nyní prověřují.

„Údajný pachatel k šíření svých výhrůžek využil také sociální síť Telegram. Pachatel byl minulý týden zadržen v ukrajinském městě Dnipro, ale byl propuštěn do doby, než orgány podniknou případné další kroky,“ píše ve zprávě Eurojust.

Na otázku, jestli se bezpečnostní složky nebojí, že pachatel před zahájením případného trestního řízení uteče ze země, Zeman odmítl odpovědět s tím, že nemá dostatek informací.

Pavel Zeman nicméně redakci popsal, jak policisté postupovali. Po sérii výhružných e-mailů, kvůli kterým se musely stovky škol loni v září po několik dní evakuovat, pátrali policisté, odkud zprávy přicházejí. „Skutečně se podařilo zjistit, odkud ty e-maily šly. Policisté se poté spojili s dalšími kolegy z jiných zemí a začali na případu spolupracovat,“ přibližuje Zeman.

Podezřelého identifikovali kolem loňských Vánoc, jak informoval týdeník Respekt. Mladík se měl na svůj mobil či počítač připojit z nezabezpečeného zařízení, což umožnilo policii lokalizovat ho na východě Ukrajiny. Další stopy je pak přivedly až do města Dnipro, jen pár kilometrů od válečné zóny. První koordinační schůzku, na které se týmy dohodly, že si budou sdílet všechny informace, proběhla podle Zemana letos v červnu v Košicích.

Hádka kvůli ruské lince

  • Načasování zveřejnění informací od slovenské policie nebyla jediná věc, která ostatním zapojeným na práci Slováků vadila. Slovenští policisté a následně i někteří politici nezmínili informaci od české tajné služby o pravděpodobném zapojení aktérů z Ruska.
  • Informaci o tom, že zadržený Ukrajinec byl pravděpodobně placený z Ruska, zveřejnila česká Bezpečnostní informační služba (BIS) poté, co slovenská policie zadržení podezřelého oznámila. Slovenská opozice za to tamní policii a slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka odsoudila.

„Značný přínos a výsledkem toho značného přínosu bylo to, že se podařilo minulý týden ve středu udělat realizaci, to znamená udělat domovní prohlídky kousek od frontové linie na Ukrajině. Dokážete si asi představit, jaké byly podmínky jejich provádění. Zde patří dík z mé strany minimálně tedy ukrajinským kolegům, kterým se podařilo za těchto složitých válečných podmínek provést nadstandardní policejní práci,“ doplňuje Zeman.

Nadstandardní spolupráce ale nevydržela, jak bylo zmíněno na začátku textu, slovenská policie o zadržení informovala na sociálních sítích předčasně. Informaci o zadržení Ukrajince v souvislosti s loňskými bombovými výhrůžkami školám v Česku a na Slovensku totiž zveřejnila ještě v době, kdy se policejní týmy stále nacházely na Ukrajině v Dnipru. Zeman přitom všechny země zapojené do případu krátce před zveřejněním vyzýval, aby informace zatím publikovány nebyly.

„Ke zveřejnění došlo v době, kdy policejní týmy stále byly na Ukrajině v Dnipru. Na místě se stále pracovalo, to nebylo taktické zejména s ohledem na bezpečnost všech přítomných na místě, které není příliš vzdálené ani od Ruska, ani od fronty,“ řekl týdeníku Josef Bocán, vedoucí odboru komunikace policejního prezidia.

Dněpropetrovští maniaci

Připomeňme také, co se loni v září přesně dělo. Na začátku minulého školního roku opakovaně dostaly výhrůžný e-mail stovky škol v Česku i na Slovensku. Autor výhrůžek tvrdil, že jsou ve školních budovách bomby. Policisté tehdy závažnost hrozby označovali za velmi nízkou, žádali také veřejnost, aby sdílením na sociálních sítích výhrůžky nešířila.

Pachatelé se označovali jako „dněpropetrovští maniaci“. Odkazovali se k případu sériových vrahů z Ukrajiny z roku 2007, kdy v Dněpropetrovské oblasti řádila dvojice sadistických mladíků. Krutým způsobem zavraždili přes 20 lidí, které obvykle náhodně vybírali, činy také točili na video.

Autoři e-mailu se odkazovali rovněž na sociální síť Telegram. Na Telegramu, vlastněném ruským podnikatelem Pavlem Durovem, kterého loni zatkla policie ve Francii, také podle české policie před rozesláním druhé várky výhrůžek kolovala zpráva, že se tak (opětovné zaslání výhrůžek) stane.

Doporučované