Článek
Česká policie je na slovenské kolegy opravdu nazlobená, redakci to nezávisle na sobě sdělilo několik zdrojů z bezpečnostní komunity. Slováci totiž informaci o dopadení muže, který je podezřelý z toho, že loni v září výhružnými e-maily paralyzoval stovky škol v několika zemích Evropy, „vypálili“ na sociální sítě bez vědomí českých kolegů.
„Dopálilo nás to, byla to skvělá práce našich policistů, skvělý výsledek a úlovek, ale tohle to zhatilo,“ říká zdroj z policejní komunity.
Českou stranu také překvapilo, že slovenská policie v příspěvku na facebooku nezmínila možnou ruskou stopu v kauze. Uvedla pouze, že odmítá „konspirace“ o tom, že by měla zatajovat nebo vybírat nějaké informace ke zveřejnění. Ředitel Slovenské informační služby (SIS) Pavol Gašpar pak dodal, že jakákoliv vyjádření k ruské či ukrajinské stopě jsou předčasná a zbytečně rozdělují společnost.
„Je pro nás naprosto fascinující, že jim z toho ruská linka jaksi vypadla,“ dodává zdroj.
Bezpečnostní a informační služba (BIS) přitom jasně uvedla, že aktivity zadrženého s největší pravděpodobností financoval aktér z Ruska. Podle kontrarozvědky tomu nahrává mimo jiné podpůrná dezinformační aktivita ruských médií. Podle zdrojů Seznam Zpráv existuje důvodné podezření, že muže financovala přímo ruská vojenská zpravodajská služba GRU.
Česká policie činy zadrženého muže kvalifikovala jako vyhrožování teroristickým trestným činem, hrozí mu až 15 let vězení. Slovenští kolegové uvedli, že případ vyšetřují jako teroristický útok, za který může být uložen i doživotní trest.
Odmítám dehonestování, říká slovenský ministr vnitra
Policejní akci ale mezitím přehlušil zmíněný spor. Česká policie na síti X napsala, že dominantní roli v uvedeném mezinárodním týmu měli čeští kriminalisté. Slovenská policie zase uvedla, že akce je důkazem spolupráce všech tří stran a výsledkem jejich téměř ročního úsilí.
Načasování a nulová komunikace slovenských kolegů vytočila mimo jiné Ondřeje Moravčíka, mluvčího českého policejního prezidia, který v rozhovoru pro CNN Prima News označil jejich jednání jako „kudlu do zad“ a dodal, že se to nestalo poprvé. Seznam Zprávám poté sdělil, že šlo o nadsázku a informaci „off record“ vytrženou z dvacetiminutového rozhovoru.
Výhružky na školách
- Na začátku minulého školního roku opakovaně dostaly výhrůžný e-mail stovky škol v Česku i na Slovensku. Autor výhrůžek tvrdil, že jsou ve školních budovách bomby. Policisté tehdy závažnost hrozby označovali za velmi nízkou, žádali také veřejnost, aby sdílením na sociálních sítích výhrůžky nešířila.
- Pachatelé se označovali jako „dněpropetrovští maniaci“. Odkazovali se k případu sériových vrahů z Ukrajiny z roku 2007, kdy v Dněpropetrovské oblasti řádila dvojice sadistických mladíků. Krutým způsobem zavraždili přes 20 lidí, které obvykle náhodně vybírali, činy také točili na video.
- Autoři e-mailu se odkazovali rovněž na sociální síť Telegram. Na Telegramu, vlastněném ruským podnikatelem Pavlem Durovem, kterého loni zatkla policie ve Francii, také podle české policie před rozesláním druhé várky výhrůžek kolovala zpráva, že se tak (opětovné zaslání výhrůžek) stane.
Jeho slova si ale nenechali líbit Slováci. Do ostré kritiky se pustil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (HLAS). „Odmítám dehonestování práce slovenské policie a důrazně žádám všechny, včetně českých kolegů, aby byli ve svých vyjádřeních zdrženliví a aby projevili respekt, úctu a pokoru,“ uvedl. Ve čtvrtek na tiskové konferenci zkritizoval českou Bezpečnostní informační službu za informace o možné ruské stopě. Podle něj jde o nepotvrzenou hypotézu a její zveřejnění může ohrozit vyšetřování. BIS uvedla, že na kritiku politiků nebude reagovat. Podstatné je, že se podařilo chytit pachatele, řekl ČTK mluvčí.
Na spolupráci to nebude mít vliv, tvrdí Češi
Informace ze slovenské strany redakci doplnil Peter Habara z odboru komunikace slovenské policie. Podle něj slovenský policejní sbor nikdy nezpochybňoval rozsah zapojení partnerů v mezinárodním vyšetřovacím týmu a dlouholeté spolupráce s českou policií si váží. Kauzu nicméně ve středu řešily špičky českého i slovenského sboru.
„Prezidentka Policejního sboru Jana Maškarová zdůraznila dobré vztahy a příkladnou spolupráci i ve včerejším telefonátu s českým policejním prezidentem Martinem Vondráškem,“ informoval Habara. Telefonát potvrdila i česká strana.
„Včera medializovaný případ již považujeme za dostatečně okomentovaný ve všech jeho souvislostech a nemáme tak nic dalšího ke zveřejnění. V tuto chvíli je podstatné, aby se zdárně podařilo naplnit účel trestního řízení. Věříme, že včerejší nesoulad mezi námi a slovenskými kolegy nebude mít na naši spolupráci v budoucnu jakkoliv negativní vliv, což si ostatně vzájemně potvrdili během včerejšího telefonátu také pan policejní prezident s prezidentkou slovenské policie,“ sdělil redakci Josef Bocán, vedoucí odboru komunikace policejního prezidia.
Případ nyní dozoruje české Vrchní státní zastupitelství, které si vyhradilo právo na jeho komunikaci. Státní zástupce Jiří Richter nicméně podrobnosti redakci nesdělil a odkázal se pouze na tiskovou zprávu. V ní píše, že byl vytvořen společný vyšetřovací tým a aktuálně jsou za účasti policistů z České republiky, Ukrajiny a Slovenska prováděny úkony trestního řízení na Ukrajině, kde došlo k zadržení podezřelého.
Další podrobnosti by podle zdrojů Seznam Zpráv měly být zveřejněné příští týden.