Článek
Zemědělci, kterým loňská povodeň zničila pole nebo při ní přišli o hospodářská zvířata, obdrží dohromady 40 milionů korun. Jedná se o peníze, které poskytne Ministerstvo zemědělství (MZe) z vlastního rozpočtu, ve středu to projednala vláda. Kromě toho by měli z unijních zdrojů obdržet ještě další kompenzace postižení pěstitelé brambor, cukrové řepy či slunečnice. Podle ministerstva dostanou 185 milionů korun z evropské zemědělské rezervy.
Povodeň některým farmářům splavila ornici z polí, případně jejich pozemky zanesla sedimenty, kamením nebo popadanými stromy. Někteří farmáři kvůli záplavám přišli o hospodářská zvířata, jiní měli poškozené samotné podniky.
Náhradu škod z rozpočtu ministerstva ve středu projednala vláda. Žádosti o podporu začne Státní zemědělský intervenční fond přijímat v první polovině září, zemědělci by měli peníze obdržet během podzimu letošního roku. Podporu z unijních zdrojů vyjednali už dříve zástupci MZe s Evropskou komisí.
„Budeme se snažit poskytnout náhradu za škody na polích a hospodářských zvířatech v maximální možné míře. Pokud nám to rozpočet a počet přijatých žádostí dovolí, tak až do výše 100 procent,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Pravidla, podle kterých bude fond podporu vyplácet, ministerstvo v současnosti připravuje. Zveřejněná budou zhruba za dva týdny. Peníze by měly obdržet zemědělské pozemky se závažnými škodami, u kterých byl uskutečněný monitoring škod na místě.
Odhadovaná ztráta produkce na základě monitoringu škod provedeném ministerstvem ve spolupráci se zemědělským fondem a Ústavem zemědělské ekonomiky a informací dosahuje v ČR celkové výše zhruba 420 milionů korun, vyplývá z materiálu, který MZe předložilo vládě.
Závažné následky způsobila loňská povodeň na 377 parcelách a celkem 205 hektarech, jedná se o škody, které pozemky poškodily takovým způsobem, že jsou nutné zásadní a nákladné revitalizační práce. Spadají sem i škody na hospodářských zvířatech. Na dalších zhruba 1650 hektarech eviduje ministerstvo neověřitelné škody, kdy povodeň způsobila podmáčení, rozliv vody, nebo menší škody na porostu.
Zemědělci škody po povodních vyplňovali přes aplikaci v Portálu farmáře již loni na podzim, podle loňských údajů výše škod činí zhruba 1,8 miliardy korun, přihlásilo se přibližně 550 zemědělských subjektů. Nejvíce povodňových škod přes aplikaci fondu nahlásili loni farmáři z regionů Olomouc, Opava a Brno. Podle dřívějších vyjádření zemědělců jsou povodní nejvíc poškozené cukrová řepa, kukuřice a brambory, ale také technika či stáje.
Povodně v září 2024 zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj a částečně i další kraje. Vláda celkové škody vyčíslila na 70,6 miliardy korun. Evropský parlament už dříve schválil přidělení zhruba 2,8 miliardy korun České republice po loňských povodních, z peněz lze hradit například opravy veřejného majetku, jako jsou dopravní infrastruktura či školská a zdravotní zařízení, nebo čištění postižených oblastí.