Hlavní obsah

Dopravní podnik Ostrava chce koupit 24 elektrobusů za 420 milionů

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

4. 9. 2020 13:50

Dopravní podnik Ostrava (DPO) vypsal zakázku na dodání 24 elektrobusů. Odhadovaná cena je 420 milionů korun a součástí zakázky je i vybudování dvou nových nabíjecích stanic.

Článek

Podle serveru zdopravy.cz počítá podnik s tím, že většinu nákladů zaplatí evropské dotace. Uzávěrka pro podání nabídek je 15. října, všechny vozy mají být dodány do 21 měsíců.

„Žádosti o dotace jsou podané a část z nich je již schválená,“ řekla serveru mluvčí DPO Karolína Hřivnáč Rycková. DPO chce nakoupit dvanáctimetrové autobusy s kapacitou nejméně 80 cestujících, které na jedno nabití ujedou minimálně 30 kilometrů.

„Počítáme, že v příštím roce vybudujeme dobíjecí stanici na terminálu Hranečník a podle možností budeme obsluhovat linky v této oblasti. V dalším roce by pak měla být nová nabíjecí stanice na ulici Valchařská, která bude zajišťovat linky směrem na Hlučínsko,“ uvedla podle zdopravy.cz Rycková. Část nových elektrobusů má jezdit také ze stanice ve Svinově směrem na Plesnou.

Na podzim čeká Ostravu taková malá dopravní revoluce. Místní dopravní podnik bude prvním městským dopravcem v Česku využívajícím dvoupodlažní autobusy na běžné lince. „Doubledeckery do plného provozu nasadíme na podzim. Budou jezdit o prázdninách, víkendech a českých i polských státních svátcích na lince mezi zoo a Dolní oblastí Vítkovice. Pro všední dny je budeme nasazovat i na jiných linkách nebo budou k dispozici i pro objednávkovou dopravu,“ uvedl ředitel dopravního podniku Daniel Morys.

Doubledeckery, tedy dvoupatrové autobusy známé především z Londýna, mají pohon na CNG. Vozy značky Scania jsou čtyři metry vysoké, mají klimatizované spodní podlaží, disponují mechanickou plošinou pro invalidní vozík a s wifi připojením v obou podlažích. Nasazovat je bude dopravní podnik na lince číslo 88 mezi zoo a Dolní oblastí Vítkovice. „Autobusy jsou jedinečné a navržené zcela podle ostravských požadavků,“ dodal Morys. Za každý autobus zaplatí dopravce necelých 14,5 milionu korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované