Hlavní obsah

Dražba po 20 letech. Sběratel zaplatil za van Goghův obraz 180 milionů

Vincent van Gogh se inspiroval krajinou v okolí nizozemského Haagu. (Video: Reuters)

 

Reklama

5. 6. 2018 7:56

Obraz Ženy opravující sítě v dunách se v pařížské aukční síni Artcurial vydražil za více než sedm milionů eur (přes 180 milionů korun). Šlo o první dražbu van Goghova obrazu po více než 20 letech ve Francii, kde nizozemský malíř strávil významnou část svého života.

Článek

Po více než dvaceti letech se v pařížské aukční síni Artcurial vydražil obraz Vincenta van Gogha. Dílo Ženy opravující sítě v dunách z roku 1882 získal americký sběratel za více než sedm milionů eur, přičemž jeho hodnota byla odhadována na tři až pět milionů eur, uvedla aukční síň. Na mezinárodním trhu se podle ní každý rok objeví pouze dvě až tři van Goghova díla.

Vydražený obraz znázorňuje venkovanky pracující na poli pod zamračenou oblohou. Malíře inspirovala krajina v okolí Haagu.

Nejdražším van Goghovým obrazem je už téměř tři dekády Portrét doktora Gacheta, který se v květnu 1990 v newyorské aukční síni Christie's vydražil za 82,5 milionu dolarů. V poslední době se od van Gogha za nejvíce peněz prodal obraz Laboureur dans un champ zobrazující oráče na poli, který získal zájemce loni na loňské listopadové aukci v New Yorku za 81,3 milionu dolarů.

Absolutní aukční prvenství drží obraz Leonarda da Vinciho Salvator Mundi (Spasitel světa), který se loni v listopadu v New Yorku prodal za 450,3 milionu dolarů (téměř deset miliard korun).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované