Hlavní obsah

Důchody od ledna vzrostou o 300 korun, otcovská dovolená bude delší

Prezident Miloš Zeman.

Reklama

30. 8. 2021 11:18

Prezident Miloš Zeman podepsal několik zákonů, které se týkají důchodů, otcovské dovolené nebo dětských skupin.

Článek

Důchody dodatečně vzrostou od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Od roku 2023 bude jeden z rodičů dostávat příspěvek 500 korun za vychované dítě. Příslušnou penzijní novelu podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu dnes informoval Hrad.

Na základě současných odhadů ministerstva práce a sociálních věcí by podle zákonných pravidel penze příští rok vzrostly v průměru o 497 korun, tedy o 3,2 procenta. Při dodatečném zvýšení o 300 korun stoupnou o 5,2 procenta, konkrétně o 797 korun. Průměrná penze by v lednu podle předpokladů činila 16 275 korun.

Na příspěvek za vychované dítě bude mít při splnění zákonných podmínek nárok jen jeden z rodičů, zpravidla matka. O příspěvek se bude zvyšovat zásluhová část penze a bude se valorizovat podle inflace. Nárok na příspěvek bude mít rodič, jenž o dítě převážně pečoval. Změna tak má zvýšit důchody většinou ženám, které část produktivního věku strávily péčí o dítě a měly nižší příjmy.

Čerství otcové budou moci od příštího roku pomáhat s péčí o dítě delší dobu než nyní. Prezident Miloš Zeman podepsal předlohu poslanců ČSSD, která prodlužuje otcovskou dovolenou z jednoho týdne na dva týdny. Zmírňuje také podmínky nároku na dlouhodobé ošetřovatelské volno. Novela o nemocenském pojištění se týká rovněž běžného ošetřovného.

U otcovské dovolené novela prodlužuje také šestitýdenní období po narození dítěte, v němž mohou otcové dávku čerpat, a to o dobu hospitalizace novorozence. Pomohlo by to podle předkladatelů naplnit účel tohoto volna, k němuž patří možnost otce podílet se na péči o dítě a na chodu domácnosti. Změna se dotkne především rodičů předčasně narozených dětí, které jsou často v nemocnici dlouhé týdny po narození.

Státní financování dětských skupin i příspěvky rodičů zakotví od října zákon. Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která také upravuje pravidla provozu těchto zařízení a související přestupky poskytovatelů. Dětské skupiny budou moci navštěvovat děti od půl roku do zahájení školní docházky jako nyní.

Zařízení se budou muset jmenovat dětská skupina. Jejich financování bude vycházet z normativu pro soukromé mateřské školy. Na děti do tří let by stát v současnosti dával asi 9 600 korun měsíčně a na starší děti zhruba 5 600 korun měsíčně. Úhrada rodičů na dítě do tří let bude činit nejvýše 4 000 korun měsíčně, předloha předpokládá pravidelnou valorizaci. Hranice platby na starší dítě určená nebude.

Reklama

Doporučované