Hlavní obsah

Dva zranění po střelbě před mešitou ve Francii, střelce našli mrtvého

Krátce po 16:00 se před mešitou v brestské čtvrti Pontanézen ozvala střelba.

Reklama

27. 6. 2019 19:36

Dva zraněné si dnes vyžádala střelba před mešitou ve městě Brest na severozápadě Francie. Střelec z místa činu ujel, později jej policie našla mrtvého, informovala agentura AFP. Motiv činu je zatím nejasný. Francouzský ministr vnitra ale krátce po incidentu vyzval k posílení ostrahy v okolí náboženských objektů.

Článek

Střelba se před mešitou Sunna v brestské čtvrti Pontanézen ozvala krátce po 16:00 SELČ. Zatím neznámý pachatel vypálil do davu lidí, kteří z modlitebny právě vycházeli, uvedl místní prokurátor Jean-Philippe Recappe.

Dva lidé utrpěli zranění, jejich závažnost zatím není známa. Agentura AFP uvedla, že utrpěli zranění břicha a nohy, nejsou ale ohroženi na životě.

Střelec po činu nasedl do auta a z místa ujel. Policie jeho vůz zakrátko našla ve městě Guipavas, které sousedí s Brestem. Poblíž auta ležel předpokládaný střelec, který se podle všeho sám střelil do hlavy. Policisté se nedomnívají, že měl muž komplice, a proto pátrání ukončili.

Jaký byl motiv střelcova činu, zatím není jasné, řekl Recappe agentuře Reuters. Státní zastupitelství v Brestu je ale v kontaktu s pařížskou protiteroristickou prokuraturou. Agentura AFP uvedla, že francouzská policie dotyčného znala, ale neměla informace o tom, že by se útočník hlásil k extrémně pravicovým myšlenkám.

Jedním ze zraněných je podle policie známý imám Rachid Eljay, který se proslavil svými videi na síti YouTube a v minulosti proslul i řadou kontroverzních výroků. Dětem například v minulosti tvrdil, že muslimové, kteří poslouchají hudbu, se promění v prasata či opice. Eljay se ale zároveň podporou francouzské demokracie a výzvám k účasti ve volbách znelíbil teroristické organizaci Islámský stát (IS), která v roce 2016 vyzvala věřící k jeho zabití.

Na incident ve městě již na Twitteru reagoval francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. „Vyzývám prefekty, aby posílili ostrahu náboženských míst v zemi,“ napsal.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované