Hlavní obsah

Dvanáct zemí, kde peníze záhadně mizí. EU rozšířila seznam daňových rájů

Foto: pixabay.com

Kajmanské ostrovy, podle EU nový daňový ráj

Reklama

18. 2. 2020 15:45

Panama, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy. To jsou nové přírůstky na černé listině zemí, které s Evropskou unií nespolupracují v daňové oblasti. O rozšíření seznamu daňových rájů rozhodli ministři financí členských států. Seznam tak bude obsahovat celkem 12 zemí.

Článek

Pravidelně aktualizovaná listina má přispět k boji se snahou „vyhýbat se daňovým povinnostem“. Zařazeny jsou na ní země, u kterých má EU pochybnosti ohledně daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění či dodržování mezinárodních pravidel namířených proti snižování daňových základů a přesouvání zisku jinam.

Státy, které Unie na seznam přidala, nedokázaly včas provést navržené daňové reformy. Dalších 16 zemí, jimž hrozilo, že budou na seznam dopsány, dokázalo podmínky Unie splnit.

„Práce na seznamu nespolupracujících daňových jurisdikcí vychází z důkladného posuzování a monitorování přibližně 70 mimounijních států a z dialogu s nimi. Potřebné daňové reformy, kterými by vyhověly unijním kritériím, od začátku celého procesu provedlo 49 zemí,“ konstatoval dnes chorvatský ministr financí Zdravko Marić, jehož země Radě EU předsedá.

Unie listinu vytvořila v roce 2017 a postupně se na ni dostalo až 15 států. Některé z nich od té doby zlepšily spolupráci v daňové oblasti a byly ze seznamu vyškrtnuty. Kromě dnes přidaných států jsou na něm Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.

EU hodnotí přístup jednotlivých zemí podle tří hlavních kritérií: daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění a reálné hospodářské aktivity.

Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni po jednání s ministry podotkl, že Brusel za poslední více než dva roky prověřil daňové systémy 95 zemí, z nichž velká většina pravidlům EU vyhověla.

„Naši občané očekávají, že nejbohatší jedinci a korporace odvedou na daních svůj spravedlivý podíl. Jakákoli země, která jim umožní se tomu vyhnout, musí nést následky. Dnešní rozhodnutí jasně ukazuje, že to EU myslí vážně,“ uvedl italský komisař.

Státy EU dnes rozšířily i takzvaný šedý seznam, na němž figurují země, které nedodržují některé podmínky a dostaly lhůtu na jejich splnění. Mezi 13 státy, jež dnes byly na tuto listinu zařazeny, je například Turecko. Ankara má do konce roku čas, aby se zapojila do automatické výměny informací o bankovních účtech.

Další revizi seznamů plánuje EU v říjnu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované