Hlavní obsah

„Dvojitou mutaci“ by měl řešit celý svět. Očkování ji nemusí zastavit

Foto: Profimedia.cz

Mobilní odběrové místo v Novém Dillí.

Reklama

19. 4. 16:00

Před měsícem se Indie chlubila zvládáním pandemie díky modelu „čtyř T“. Nyní ji válcuje další vlna nákazy způsobená i tzv. dvojitou mutací. Podle vědců hrozí, že ji nezastaví ani imunita získaná po očkování nebo prodělané nemoci.

Článek

Za posledních sedm dní si verdikt pozitivního výsledku na covid-19 vyslechlo více lidí než v kterémkoli jiném týdnu od začátku pandemie. Největší ohniska se rozhořela v zemích, které se s nimi nejsou schopny vypořádat.

Znepokojivý trend v těchto státech přitom nastává v období, kdy se do popředí dostává snaha zkrotit virus pomocí očkování. Data z Univerzity Johnse Hopkinse z minulého týdne ukazující 12procentní nárůst infekcí tak poněkud zpochybňují naději, že je konec pandemie v dohledu.

Dvěma největšími přispěvateli k počtům nakažených jsou momentálně Indie a Brazílie. Tváří v tvář náhlému nárůstu nakažených je Indie opět domovem druhého největšího ohniska na světě. Nemocnice od Bombaje po Sao Paulo jsou pod rostoucím tlakem případů vyžadujících hospitalizaci. Nemocnice v Novém Dillí pro zvýšení kapacity míst na jednotce intenzivní péče přijímá i dva pacienty na jedno lůžko.

Indie a Brazílie doposud naočkovaly 4,5 % a 8,3 % populace ve srovnání s 33 % v USA a 32 % ve Velké Británii.

Dvojitá mutace

Počet nakažených v Indii ve dvou po sobě následujících dnech vzrostl o rekordních 200 tisíc případů. Odborníky ale více než čísla znepokojuje opodstatněná představa, že by se v přelidněné zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel mohla plně vyvinout nová varianta koronaviru.

Říká se jí dvojitá mutace a je indickými vědci označovaná za palivo nové vlny nákazy, kterou už pociťují místní nemocnice i krematoria. Nová varianta s názvem B.1.617 byla původně detekována v Indii ve spojení se dvěma mutacemi - E484Q a L452R. První zmínky o ní pochází od indických vědců z konce loňského roku. Minulý týden další podrobnosti přinesla Světová zdravotnická organizace.

Viry mutují neustále. Některé mutace virus dokážou oslabit, kdežto jiné naopak posílit, čímž se stávají nakažlivější. Indické ministerstvo zdravotnictví poprvé uznalo přítomnost tohoto „dvojitého mutanta“ koncem března, od té doby však jakýkoli problém bagatelizovalo. Ačkoli je tato mutace předmětem zájmu, „nikdy nebyla označená jako předmět obav“, u kterého by bylo namístě urychleně zjišťovat, jestli je smrtelnější nebo nakažlivější, uvedla v prohlášení Aparna Mukherjeeová, vědecká pracovnice Indické rady lékařského výzkumu, která pracuje pod ministerstvem zdravotnictví.

Výsledky sekvenování genomu přitom novou variantu označují za možného viníka rychle rostoucích statistik nakažených. Podle webové stránky outbreak.info, která využívá data z globálního úložiště GISAID, se průměrný výskyt varianty v dubnu vyšplhal z nulových hodnot vzorků sekvenovaných v lednu až na 52 procent.

V některých okresech státu Maháráštra, který je domovem národního finančního centra Bombaj a epicentra současné vlny, byla podle Anuraga Agrawala, ředitele státní rady pro vědecký a průmyslový výzkum, prevalence této varianty více než 60 procent. B.1.617 byl přítomen ve vzorcích asi z 10 indických států. Agrawal očekává, že bude dál růst kvůli „dvěma kritickým mutacím, díky nimž je vyšší pravděpodobnost přenosu a úniku před imunitou“.

„Udělali jsme propočty - věříme, že velké zvýšení počtu reprodukcí lze vysvětlit těmito mutacemi,“ řekla Nithya Balasubramanianová, vedoucí výzkumu zdravotní péče ve společnosti Bernstein India. „Takže ano, mutace jsou velkým důvodem k obavám.“ Po pomalém mapování genomů virů v posledních měsících, kdy Indie provedla sekvenování méně než 1 procenta pozitivních vzorků z minulého měsíce, se země nyní snaží problém uhasit.

„Vypadá to, že se šíří rychleji než dříve existující varianty,“ uvedl pro SCMP Rakesh Mishra, ředitel Centra pro buněčnou a molekulární biologii v Hyderabadu, další indické laboratoře provádějící sekvenování genomu vzorků. „Dříve nebo později se stane převládající v celé zemi, vzhledem k tomu, jak se šíří.“

Druhá vlna Indie - vzhledem ke své velikosti a rychlému tempu – tak znepokojuje okolní státy, kterým se na úkor ekonomických útrap podařilo šíření viru usměrnit.

Imunitní únik

Vlastnosti dvojité mutace zaměstnávají vědce naplno. Ty podle indických vědců dobře charakterizují některé americké studie, podle kterých mutace L452R zvyšuje přenos virů přibližně o 20 procent a snižuje účinnost protilátek o více než 50 procent. Už jen tato data jsou dostatečná pro bití na poplach.

„Varianta B.1.617 má všechny znaky velmi nebezpečného viru,“ uvedl pro Forbes William A. Haseltine, bývalý profesor na Harvardské lékařské škole. „Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom identifikovali jeho šíření a pochopili ho.“ Je však těžké dělat jakékoli závěry bez adekvátních výzkumů. Indie podle Mukherjeeové z ICMR testuje, zda jsou nové varianty, včetně B. 1.617, schopné „imunitního úniku nebo ne“.

Imunitní únik označuje schopnost patogenu vyhnout se imunitní odpovědi lidského těla. To znamená, že protilátky vytvořené po očkování nebo předchozím prodělání nemoci člověka před dalším nakažením nemusí chránit. Pokud by nová indická varianta vykazovala „imunitní únikové“ chování, mělo by to těžké důsledky i pro indický očkovací program. Po rozvážném začátku Indové podali 117 milionů dávek.

Indie v současné době povoluje očkování třemi vakcínami. Dvě z nich se již používají, třetí, ruský Sputnik V, byl schválen minulý týden. Indie se také snaží urychlit schvalování zahraničních vakcín. Veškeré toto úsilí ale může přijít vniveč, pokud se proti dvojité mutaci ukáže jako neúčinné. „Je to středem veškeré naší pozornosti. A tím myslím, že by to tak mělo být i ve zbytku světa,“ uvedla v pátek Maria Van Kerkhoveová, šéfka covidového oddělení Světové zdravotnické organizace.

Podle zprávy o situaci na outbreak.info byla tato varianta detekována nejméně v 10 dalších zemích, včetně USA, Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu.

Postupná eroze

Mezi poslední státy, které zvažují zařadit Indii na „červený seznam“ nebezpečných zemí, patří Spojené království. Profesor Danny Altmann z Imperial College v Londýně uvedl, že je „mystifikační“ a „matoucí“, že ti, kdo z Indie přilétají, nemusí trávit karanténu v hotelech. Varoval, že indická mutace viru by mohla „překazit“ cestu Velké Británie k dalšímu uvolnění omezení, a to navzdory lockdownu a očkovacímu programu, díky kterým čísla ve Spojeném království spadla na sedmiměsíční minimum.

Podle Public Health England bylo v zemi identifikováno 77 případů varianty B.1.617, poprvé identifikované v Indii. První byly zjištěny ve vzorcích z února, uvedl v pátek The Guardian. Nedostatečně prozkoumaná mutace zatím nevyvolává takové znepokojení jako například tzv. jihoafrická mutace. „Myslím, že by nás to mělo znepokojovat strašlivě,“ popsal profesor imunologie Danny Altmann pro BBC. „Přesně toto jsou věci, které mohou překazit náš únik z pandemie a vyvolat třetí vlnu. Dělám si starosti.“

Britští vědci kvůli mutacím očekávají „postupnou erozi“ vakcínové ochrany. „Všichni jsme očekávali, že vývoj tohoto viru nastane od začátku. Také si myslím, že z jiných virů a předchozích zkušeností víme, že imunita, kterou vakcíny dávají, nezmizí,“ řekl Altmann v rozhovoru pro The Times. „Bude to postupná eroze. Ale možná je tato interpretace trochu pesimistická.“

Mluvčí Downing Street uvedl, že vládní červený seznam zemí se zákazem cestování je „neustále pod kontrolou“. V pondělí po úvahách premiér Boris Johnson uvedl, že zrušit svou cestu do Indie, která byla plánovaná na 26. dubna, je vzhledem k situaci „jedině rozumné“. Johnson řekl, že místo toho bude mluvit s indickým premiérem Naréndrou Módím online.

Vláda Spojeného království doufala, že návštěva označovaná za první velkou zahraniční cestu předsedy vlády od jeho nástupu do úřadu posílí obchodní a investiční vztahy a přiblíží obě země k uzavření obchodní dohody po brexitu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované